Amerikan ordusu, Elon Musk’un SpaceX firması tarafından geliştirilen Starlink uydu platformlu internet ağı üzerinden askeri versiyon Starshield ile denemeler yapıyor.

5.SFAB’ın komutanı Albay Brandon Teague, “Ev istasyonunda bazı testler yaptık ve sistemlerimiz, onun sağladığı altyapı üzerinde kusursuz bir şekilde çalıştı” dedi.

  SFAB tarafından test edilen Starshield, sivil kullanım için tasarlanmış Starlink’ten daha güvenli bir versiyondur. Amerikan ordusu Starshield’ı birincil iletişim şekli olarak değil, “yedek” olarak kullanmayı planlıyor.

  Albay Teague, Ekim ayı sonunda Hawaii’deki Ortak Pasifik Çokuluslu Hazırlık Merkezi’nde dört Starshield sistemi ile deneme yapılacak ve ardından Hint-Pasifik bölgesinde test edileceğini söyledi.

  Ukrayna ordusu Starlink sistemini yoğun kullanmış olsa da, SpaceX CEO’su Elon Musk, geçen yıl işgal altındaki Kırım’a planlanan sürpriz bir saldırı için ağı kullanmalarına izin vermedi.

  SFAB personeli, genellikle deneyimli ve uzman askeri personelden oluşur. Görevleri, partner ülkelerin askerlerine modern askeri taktikler, teknikler ve prosedürler konusunda eğitim vermek ve bu ülkelerin kendi savunma ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmaktır. SFAB’lar, dünya genelinde çeşitli bölgelere dağılmış ve partner ülkelerin askeri kuvvetlerine destek vermek için operasyonlar yürütmüşlerdir. Latin Amerika, Afrika, Hint-Pasifik ve diğer bölgelerde bu tür operasyonlar gerçekleştirmişlerdir. SFAB’lar, özel kuvvetlerden farklıdır. Özel kuvvetler, yabancı özel operasyon kuvvetlerini eğitmek ve özel operasyonlar yapmakla görevlidir. SFAB’lar ise daha çok geleneksel askeri kuvvetlere odaklanır. ABD ordusu şu anda beş aktif SFAB birimi ve bir Ulusal Muhafız birimi görev yapıyor.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here