Keşmir’in Ladakh bölgesinde Hindistan ve Çin askerleri arasında çatışma çıktığı bildirildi. Çatışmada en az 20 askerin öldüğü açıklandı.

Statüsü tartışmalı Keşmir bölgesinde çıkan çatışmada Hindistan 3 askerin öldüğünü duyurmuştu. Fakat daha sonra ölü sayısının 20 olduğu açıklandı. Hindistan, Çin tarafındanda ölülerin olduğu duyurudu, fakat Çin Hükümeti kendi askerlerinin kaybı konusunda açıklama yapmadı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Hint askerlerinin Pazartesi günü sınırı iki kez ihlal ettiğini, Çin askerlerine saldırdığını ve provokasyonda bulunduğunu iddia etti. 

Hint yetkililer, mayıs başında Çin askerlerinin üç noktadan Ladakh bölgesine girdiğini, burada çadır ve askeri karakollar kurduklarını açıklamıştı.

Askerlerin, “bölgeden ayrılmaları” yönünde defalarca yapılan sözlü uyarılara aldırış etmediği ifade edilmişti.

Çin ve Hindistan arasındaki 3 bin 500 kilometrelik sınır hattının büyük bölümü, iki ülke arasında egemenlik tartışmalarına neden oluyor.

Pekin yönetimi, “Güney Tibet” olarak adlandırdığı Hindistan’ın Arunaçal Pradeş eyaletindeki 90 bin kilometrekarelik toprakta hak iddia ederken, Yeni Delhi yönetimi ise Aksai Chin platolarını kapsayan 38 bin kilometrekarelik alanın Çin tarafından işgal edildiğini savunuyor.

Taraflar, uzun yıllardır süregelen görüşmelere rağmen egemenlik ihtilaflarını çözemezken, söz konusu mesele son zamanlarda Pekin-Yeni Delhi hattında tansiyonun giderek yükselmesine neden oluyor.

İki ülke sınırında egemenlik hakları kaynaklı gerilim 2017’de de yükselmişti.

Kaynak: Ajanslar, BBC, NTV, CNN,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here