Shenzhou-12 insanlı uzay uçuşu görevini gerçekleştirecek olan Çinli astronotlar Nie Haisheng (ortada), Liu Boming (sağda) ve Tang Hongbo'yu

Çin İnsanlı Uzay Ajansı (CMSA), “Şıncou-12” uzay görevi ile yörüngeye gönderilecek 3 kişilik ekibi kamuoyuna tanıttı. Uzay istasyonuna düzenlenecek ilk insanlı seferde, astronotlar Nie Haişıng, Liu Boming ve Tang Hongbo’nun yer alacağı bildirildi.

CMSA’nın Başkan Yardımcısı Yang Livey, düzenlediği basın toplantısında, Şıncou-12 uzay görevine astronotlar Nie Haişıng, Liu Boming ve Tang Hongbo’nun katılcağını söyledi. Seferin komutanlığını üstlenecek Nie, daha önce 2005’te dünya yörüngesini kateden “Şıncou-6” ve 2013’te deneme amaçlı uzay laboratuvarı modülü Tiengong-1’e kenetlenen “Şıncou-10” görevlerinde yer almıştı.

Astronot Liu ise daha önce Çinli astronotların ilk kez uzay yürüyüşü yaptığı “Şıncou-7” görevinde yer almıştı.İlk kez uzay görevine çıkacak olan Tang ise 2010’da ikinci nesil Çinli astronotlar grubuna katılmıştı.

Şencou-12 uzay mekiği, yarın yerel saatle 09.22’de (TSİ 04.22) fırlatılacak.

ABD’nin Çin’i, uzay araştırmaları alanı ve Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) programına katılımını engellemesi üzerine, Çin hükümeti 2022’ye kadar kendi uzay istasyonunu kurma çalışmalarına başladığını açıklamıştı.Bir çekirdek modül, iki laboratuvar modülü ve bir uzay teleskobundan oluşan istasyon tamamlandığında, Rusya’nın artık faal olmayan Mir Uzay İstasyonu ile yaklaşık aynı boyutlarda olacak.

İstasyonun 2022’de tamamlanabilmesi için dört insanlı sefer ve dört kargo seferi yapılması planlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here