Hindistan ve Çin arasında anlaşmazlık yaşanan Himalaya dağlarından askeri güçleri tamamen geri çektiklerini açıkladı. İki ülkenin sınır anlaşmazlığı nedeniyle Haziran 2020’de yaşanan çatışmalarda 24 asker hayatını kaybetmişti.

Hindistan Savunma Bakanlığı, çekilmenin Cumartesi günü tamamlandığını duyurdu.Hindistan ve Çin, sınırın anlaşmazlık yaşanan diğer bölgelerinde de gerilimi azaltmak istediklerini açıkladı.

Bölgedeki gerilimi azaltmak için iki taraftan komutanlar dokuz toplantı yapmıştı.

İki ülkenin askerleri sık sık karşı karşıya gelse de, bu çatışmalarda silah veya patlayıcı kullanmama konusunda bir anlaşma mevcut.Hindistan Haziran 2020’de en az 20 Hint askerinin ölümüyle sonuçlanan çatışmada Çin askerlerinin taşlar ve çivili sopalar kullandığını açıklamış, Çin ise yumruk yumruğa bir kavganın gerçekleştiğini belirtmişti.

İki ülkenin 3 bin 440 kilometrelik sınırı bulunuyor.Hindistan ve Çin uzun yıllardır devam eden sınır anlaşmazlıkları nedeniyle 1962’de savaşa girmişti.Çin’in Hindistan’ın kuzeydoğusuna girmesiyle başlayan savaşta iki taraftan toplam 2 binden fazla asker yaşamını yitirmişti.

Kaynak: Ajanslar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here