Güney Kıbrıs’da Kasım ayında gerçekleştirilen tatbikatta, Kraliyet Deniz Piyadeleri insansız hava araçların keşif ve lojistik yeteneklerini test etti.

Tatbikatta karaya inen Deniz Piyade grubuna İHA’lar ile lojistik malzeme taşındı.Savaş ortamanda İHA’ların keşif yetenekleri test edildi. Deniz Piyadeleri tarafıdan desteklenen proje ile üretilen Malloy T-150 ağır yük kaldırma İHA’sı her türlü hava koşulunda 68 kg’a kadar yük kaldırabiliyor.

T150 aracı basit bir dizüstü bilgisayarı kullanarak, Google haritası seçilen herhangi bir noktaya otonom olarak yükleri götürebiliyor.Gelişmiş modellerinde uydu bağlantılı uçuş bilgisayarları bulunmaktadır. T150 aracı 68 kg yük ile 70 kilometre menzile sahiptir.Şirket Kraliyet Donanmasının isteği üzerine yaralı taşıyabilecek bir İHA üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Malloy firmasının TVR-150 İHA’sının HMS Queen Elizabeth uçak gemisindeki testleri devam ediyor.

Komandolar cephe sahasında cephane, yiyecek ve bilgi almak için yeni yollara ihtiyaç duyuyordu. İHA teknolojileri çıkmadan önce bu ihtiyaçlar insan emeği ile gerçekleşiyordu. İHA’ların çıkmasıyla deniz piyadelerinin yerdeki ikmalinde önemli boşluklar doldurulmaya başlandı.

Malloy firmasının İHA’sını yanında ‘Hayalet’ ismi verilen bir İHA platformu daha denendi. İstihbarat, gözetleme ve keşif alanındaki performansı test edilen İHA, 20 kilometre (12.4 mil) menzille sınırlıdır. Deniz seviyesinden 3.000 fit yükseklikte termal görüntüler yakalayabilir.

Hayalet İHA’sının dikkat çeken özelliği birden fazla insansız hava aracının önceden programlanmış rotalarda uçurarak, tek bir komutana savaş alanının tam bir resmini sunmasıdır.

Güney Kıbrıs sahil şeridinde gerçekleştirilen manevralarda İHA’lar yerdeki personel ile gemi arasında sürekli iletişim ve çok geniş alanda istihbarat ağı sağlayarak bilgileri gemideki komutanlara ulaştırdı. Böylece Karargahın yerdeki durumu daha iyi tahlil etmesine yardımcı oldu.

Kraliyet Deniz Piyadelerini Geleceğin Komando Gücüne dönüştürme kapsamında Amfibi grubu dokuz ana tatbikatta 40’tan fazla yeni konsepti denedi.Testlerde kıyıdaki biriliklere lojistik destek gemilerden kalkan insansız hava araçlarıyla sağlanırken, çıkarma yapmadan önce sahil şeridi yeni geliştirilen su altı otonom sonarlarıyla tarandı.

Deniz piyadeleri gelecekteki olası konseptleri denerken daha büyük takımlar halinde çalışmayı test etti. Sahada daha fazla uzman personel bulundurmak amacıyla takımlar 8 yerine 12 kişiden oluşturuldu.

Kaynak: MOD, thedefensepost

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here