İsrail ve ABD bölgede gelişen tehditlere cevap verecek Arrow-4 hava savunma sistemi geliştirmeye başladı. Füze sistemi atmosfer içinde ve dışında balistik füze savunması yapacak.

İsrail Savunma Bakanlığı ARG-GE müdürlüğü (MARAT), İsrail Füze Savunma Teşkilatı (IMDO) ve ABD Füze Savunma Ajansı (MDA) Arrow-4 sisteminin geliştirilmesinde beraber çalışıyor. Arrow-4 füze sistemi, Arrow füze savunma sistemi ailesinin yeni nesil endo-exoatmosferik önleyici füze olacak.

Arrow-4 füzesi, önümüzdeki 10 yıl içersinde Arrow sisteminde kullanılan Arrow-2 füzesinin yerini alacak. İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii (IAI) füzenin geliştirilmesi ve üretiminden ana yükleneci olacak. Ayrıca Elbit Systems, Elta, Rafael ve Tomer firmalarıda geliştirmede yer alacak.

İsrail’in çok katmanlı hava savunma sisteminde David’s Sling, Arrow-2 ve Arrow-3 füzeleri kullanılmaktadır. İsrail hali hazırda, İran’ın Şahab füzeleri gibi uzun menzilli balistik füzelerin üstesinden gelmek için ‘Arrow 2’ ve Arrow-3 sistemini kullanıyor.İleri düzeydeki Amerikan yapımı Patriot karadan havaya füzelerinin de balistik füzelere karşı koyma kapasitesi mevcut.

Arrow-3 füzesi yüksek ve uzak mesafedeki hedeflere karşı geliştirilen yeni nesil savunma sistemi olarak kabul ediliyor. İsrail ordusu Arrow-2 füze sistemini 2002’den, Arrow-3 füzelerini ise 2017 yılından bu yanada kullanılıyor. Son yapılan testte ilk kez gerçek bir hedef test edildi. Arrow-3’ün İsrail ordusunun daha karmaşık senaryoları ile başa çıkmasını sağlayabileceği belirtiliyor.

Geçen yıl İsrail, ABD ordusuna Iron Dome hava savunma sisteminin ilk bataryasını teslim etmişti.

Kaynak: IsraelDefence, Ajanslar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here