Rus Donanması ve Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanmasından (PLAN) oluşan ortak deniz filosu Japon Denizi’nde düzenledikleri “ koordineli devriye tatbikatını başarıyla tamamladığı açıklandı. İki ülke deniz unsurları ilk kez Asya-Pasifik bölgesinde ortak bir deniz tatbikatı düzenledi.

Ortak Deniz filosu, 18 Ekim’de Tsugaru Boğazı’na giriş yaparak, Japonya’nın ana adası Hounshu’nun doğusundaki uluslararası sularda tatbikatı gerçekleştirdi. Japonya Öz Savunma Müşterek Kurmay Başkanlığı ortak filonun Osumi Boğazından geçmesinin ardında bir harita yayınladı. Osumi Yarımadası ile Tanegashima Adası arasında yer alan boğaz, Japon Denizi ile Pasifik Okyanusu’nu birbirine bağlıyor.Müşterek Kurmay Başkanlığı açıklamasında, Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetleri’nde Asagiri sınıfı muhripi JS Yamagiri (DD-152) ve Abukuma sınıfı muhrip eskort JS Tone (DE-234) su üstü gemisi tatbikata katılan deniz unsurlarını takip ederek gözlemledi. Ayrıca Kyushu Kanoya Hava Üssü’nden hareket eden Kawasaki P-1 Deniz Karakol Uçakları havadan gözetleme gerçekleştirdiğini söyledi.Ortak Deniz filosu Çin Denizi üzerinde yollarını ayırdığı belirtildi.

Müşterek tatbikata, PLAN bağlı Tip 055 muhrip Nanchang (101), Tip 052D muhripi Kuming (172), Tip 054 fırkateynleri Binzou (515) ve Liuzhou (573) ve ikmal gemisi Dongpinghu (902) katıldı. Rus Donanmasından Amiral Tributs (564) ve Amiral Panteleyev (548) destroyerleri, Gromkiy (335) ve Aldar Tsydenzhapov (339) korvetleri ve Mareşal Krylov (331) muhripleri tatbikata katıldı.

Ortak tatbikatın sona ermesinin ardından Rusya ve Çin savunma bakanlıkları yaptıkları açıklamlarda, ülkelerin Batı Pasifik’te ilk kez ortak bir tatbikat düzenlediği belirtildi. Rus Savunma Bakanlığı, tatbikatın amacının Rusya ve Çin’in bayrak göstermesi, Asya-Pasifik Bölgesinde istikrarı korumak ve iki ülkenin ekonomik sahalarını korumak olduğunu söyledi.

Çin Savunma Bakanlığı tatbikatın uluslararası hukukun hükümlerine uyulduğunu, başka bir ülkenin karasularına girilmediğini açıkladı.

Askeri analistler tatbikatın muhtemelen ters etkiye sebep olacağını, bölgesel gerilimleri yeniden alevlendireceğini, özellikle Japonya’nın Çin saldırganlığına karşı askeri harcamları arttırması yönündeki iddaları güçlendireceğini söylüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here