Milli Savunma Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından yayınlanan bir video görüntüsünde HİSAR-A+ Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sisteminin sahada kullanıldığı gösterildi.

Bakanlığın video görüntülü paylaşımında, ” 2’nci Ordu Komutanlığı birliklerince, “Faaliyet Yılı Başlangıcı Arazi Tatbikatları” icra edildi. “ ifadeleri kullanıldı.

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, HİSAR Hava Savunma sistemi hakkında ‘HİSARDAN iki müjde birden’ duyurusuyla, HİSAR+A’ sisteminin tüm unsurlarıyla teslim edildiğini, HİSAR+O ise seri üretime geçildiğini Temmuz ayından açıklamıştı.

Milli Savunma Bakanlığı, Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-A)’nın alt sistemleri muayene ve kabul faaliyetileri 05 Nisan 2021 tarihinde tamamlandığını açıklamıştı.

Bakanlığın açıklamasında, “Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-A) Projesi Geliştirme Dönemi Sözleşmesi gereği, Füze Fırlatma Sistemi (FFS) ile Füze Taşıma ve Yükleme Sisteminin (FTYS) 30 Mart 2021 tarihinde başlayan muayene ve kabul faaliyeti 05 Nisan 2021 tarihinde tamamlanmıştır.” ifadeleri yer aldı.

HİSAR Hava Savunma Füze sistemi; askeri üs, liman, tesis ve birliklerin hava tehditlerinden korunması amacı ile sabit ve döner kanatlı uçaklara, seyir füzelerine, havadan karaya atılan füzelere ve insansız hava araçlarına karşı kullanılan hava savunma sistemidir.

HİSAR sistemlerinde Alçak İrtifa Füzesi ve orta İrtifa Füzesi olmak üzere iki tip füze kullanılıyor. Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi, (HİSAR-A)  hareket halindeki birliklerin hava savunmasını sağlamak amacıyla 15 km menzile kadar etkili olacak şekilde tasarlandı.

HİSAR-A; Kundağı Motorlu Otonom Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi, Füze Fırlatma Sistemi (FFS), Alçak İrtifa Füzesi ve Füze Taşıma ve Yükleme Sisteminden oluşuyor.

C SAVUNMA DERGİ MART SAYISINDA HİSAR HAVA SAVUNMA SİSTEMİ DETAYLI HABERİNİ OKUYABİLİRSİNİZ.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here