HİSAR Hava Savunma Füze sistemi; askeri üs, liman, tesis ve birliklerin hava tehditlerinden korunması amacı ile sabit ve döner kanatlı uçaklara, seyir füzelerine, havadan karaya atılan füzelere ve insansız hava araçlarına karşı kullanılan hava savunma sistemidir.

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, HİSAR Hava Savunma sistemi hakkında ‘HİSARDAN iki müjde birden’ duyurusuyla, HİSAR+A’ sisteminin tüm unsurlarıyla teslim edildiğini, HİSAR+O ise seri üretime geçildiğini açıkladı.

SSB Başkanı Demir’in twitter üzerindeki paylaşımında, ” HİSAR’dan iki müjde birden! #HİSAR A+ sistemi tüm unsurlarıyla teslim edildi! Harp başlıklı atışında yüksek hızlı hedefi uzak menzil ve yüksek irtifada imha eden #HİSAR O+ ise seri üretime geçiyor! Hayırlı olsun. Durmak Yok Yola Devam! “ ifadelerini kullandı.

Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi, (HİSAR-O) 25 km gibi daha uzun bir menzile sahip. Sabit birliklerin hava savunmasını sağlamak amacıyla geliştirildi. 

Dağıtık mimarisi sayesinde esnek konuşlanma avantajına da sahip olan HİSAR-O, Atış Kontrol Merkezi, FFS, Orta İrtifa Füzesi, Orta İrtifa Hava Savunma Radarı, Elektro-Optik Sistem, Erken İhbar Merkezleri Arayüzü Link-16 Sistemi ve Füze Taşıma ve Yükleme Sisteminden oluşuyor.

HİSAR-O hedef tespit, sınıflandırma, teşhis, takip, komuta kontrol ve atış kontrol fonksiyonlarını icra etmek üzere dağıtık mimaridedir.HİSAR-O Tabur seviyesinde; Tabur Atış Kontrol Merkezi (AKM), Tabur seviyesi Radar, üç HİSAR-O Bataryası, Taktik Data Link Haberleşme Sistemi ve Destek Araçlarından oluşacak şekilde organize olmaktadır. 

Tabur AKM, tabur seviyesi Radar ile HavaSavunma Bataryalarını kullanılarak entegre hava resmini oluşturur ve Bataryalar için tehdit değerlendirme ve tahsis amacıyla kullanır. HİSAR-O Bataryası; Batarya AKM, batarya seviyesi Radar, ElektroOptik Sistem ve Füze Fırlatma Sistemlerinden oluşmaktadır.

HİSAR-O Bataryası hedef tespit, takip, teşhis, komuta kontrol ve atış kontrol fonksiyonlarını otonom olarak icra edebilme yeteneğine sahiptir. 

HISAR-O Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi en gelişmiş teknoloji ile gelecekteki yeni ihtiyaçların ve özelliklerin ilavesine imkan sağlayabilecek yapıda açık bir mimariye sahiptir.

C SAVUNMA MART SAYISINDA HİSAR HAVA SAVUNMA SİSTEMİ HAKKINDA DAHA DETAYLI BİLGİ BULABİLİR SİNİZ.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here