ISPR Genel Müdürü Tümgeneral Babar Iftikhar bir basın toplantısında konuşuyor

Pakistan askeri yetkilisi, ABD güçlerinin Afganistan’dan çekilmesinin “biraz aceleyle gerçekleştiğini” ve Pakistan’ın barış sürecini kolaylaştırmak için elinden gelen her şeyi yaptığını söyledi. Çekilmenin ardından tüm bölgesel paydaşların bir araya gelip Afgan liderliğine danışarak Afgan sorununa bir çözüm bulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Pakistan Silahlı Kuvvetlerinin medya ve halkla ilişkiler (ISPR) Genel Müdürü Tümgeneral Babar Iftikhar yerel bir haber kanalına verdiği demeçte, ” geri çekilmenin barışçıl bir geçişten sonra olması gerekiyordu, ancak geri çekilme biraz aceleyle gerçekleşti.” ifadelerini kullandı.

ABD ordusunun Afganistan’dan ayrılma sürecinde olduğunu ve çekilmenin 31 Ağustos’a kadar tamamlanmasının beklendiğini belirten Babar Iftikhar, çekilmenin ardından tüm bölgesel paydaşların bir araya gelip, Afgan liderliğine danışarak soruna bir çözüm bulması gerektiğini sözlerine ekledi.

ABD’nin gelecekte bölgede varlığı ilgili bir soruyu yanıtlayan Tümgeneral Babar Iftikhar, ” bölgesel güçlerin bir araya gelerek Afgan sorununu çözme konusunda çok yetenekli olduğunu ” ve bu konuda ABD’ye ihtiyaç olmadığını söyledi.

Pakistan’ın Afgan sorununu içtenlikle çözmeye çalıştığını ve barış sürecini kolaylaştırmak için elinden gelen her şeyi yaptığını belirten Iftikhar, Pakistan’ın bu süreçte garantör olmadığını, sadece kolaylaştırıcı bir rol üstlendiğinin anlaşılması gerektiğini vurguladı.

ISPR Genel Müdürü Tümgeneral Babar Iftikhar, Pakistan’ın Afgan paydaşları arasında olmadığını ve kararların Afgan halkı tarafından alınacağını söyledi. Iftikhar, “Afganlar, gelecekteki rotalarına kendileri karar verme kapasitesine ve kabiliyetine sahipler “ dedi.

Pakistan ordusunun militanların Afganistan’dan Pakistan’a sızmasını kontrol etmek için aldığı güvenlik önlemlerinden bahseden yetkili, Pak-Afgan sınır güvenliğinin ve yönetiminin güçlendirildiğini ve 2.611 kilometrelik sınırın yüzde 90’ının çitle çevrili olduğunu, kalan kısmının ise çitle çevrileceğini söyledi. Ayrıca sınırın yüksek irtifada ya da buzullar ile kaplı olduğunuda belirtti.

Bir göç dalgasının Pakistan’a gelebileceğinin farkında olduklarına belirten ISPR Genel Müdürü , “Bunun çok iyi farkındaydık ve durumla başa çıkmak için birçok önlem aldık,” dedi.

Kaynak: xinhuanet, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here