Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında inşa edilecek 4. denizaltı Aydın Reis’in komuta kontrol sistemleri HAVELSAN tarafından Gölcük Tersanesi Komutanlığı’na teslim edildi.

Savunma Sanayi Başkanlığı’nın açıklamasında, ” Yeni Tip Denizaltı Projemiz kapsamında, REİS Sınıfı denizaltıları için geliştirdiğimiz ve denizaltının beyni olan Komuta Kontrol Sistemi, 4. denizaltı AYDIN REİS’e kurulmak üzere Gölcük Tersanesi Komutanlığı’na teslim edildi. ” ifadeleri yer aldı.

Yeni Tip Denizaltı projesinde HAVELSAN tarafından entegresi ve fabrika kabul testlerini yapılan komuta kontrol sistemleri, İlk denizaltı TCG PiriReis (S-330), TCG HızırReis (S-331), TCG MuratReis’in (S-332) ve TCG Aydın Reis (S-333) teslim edilmiş oldu.

Tüm hava, kara ve deniz platformlarında da olduğu gibi su altı platformları da akustik ve akustik olmayan sensörlerden gelen verilerin işlendiği, görüntülendiği, karar destek işlevlerinin yerine getirildiği ve silahların ateşlenebildiği bir komuta kontrol sistemine ihtiyaç duymaktadır.

Komuta kontrol sistemleri, sensör entegrasyonu, karar destek fonksiyonları, durum sergileme, taktik seyir, torpido/silah entegrasyonu, iz/hedef yönetimi, akustik sınıflandırma ve kimliklendirme, hedef-silah angajmanı, ateşleme sekansı fonksiyonlarını içermektedir.

Yeni Tip Denizaltı projesi kapsamında, Alman firması TKMS, ATLAS ELEKTRONİK ve Raytheon IDS firmaları ile üç önemli sözleşme imzalayan HAVELSAN, bir dizi sistem üretimi ve entegrasyon gerçekleştirdi. Denizaltıların Entegre Su Altı Komuta Kontrol Sistemi (YTDP-ISUS), Denizaltı Bilgi Dagıtım Sistemi (YTDP-DBDS) ve Mk-48 Torpido Entegrasyonu (YTDP-Mk48) projeleri HAVELSAN tarafından Yeni Tip Denizaltı entegre edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here