Pentagon sözcüsü John Kirby, Savunma Bakanlığı üst düzey liderlerinin Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA) tam onayını aldıktan sonra tüm ABD birlikleri için COVID-19 aşısını zorunlu hale getirme konusunda “ön görüşmeler” yaptıklarını söyledi.

Pentagon’un şimdilik aşının gönüllülük esasına göre uygulanması konusunda kararlı olduğunu vurgulayan Kirby, ” Şu anda Acil Kullanım İzni kapsamında kullanılıyor ve gönüllülük esasına göre yapılıyor. FDA’nın onaylaması halinde, Pentagon’un olası zorunlu hale getirme seçeneği de dahil olmak üzere diğer seçeneklerin neler olduğunu değerlendiriyor” ifadelerini kullandı.

Pentagon sözcüsü Kirby henüz bir karar olmadığını söylese de, Kuvvetler arasında konuyu değerlendirmekten daha fazla hazırlıkların devam ettiği bildiriliyor. Ordu Karargahı kuvvete planlama direktifini içeren bir emir gönderdiği gündeme gelmişti.

Sözcü John Kirby, gücün yaklaşık yüzde 69 en az bir doz aşı aldığını, fakat orduda ve Amerikan kamuoyunda aşıya olan talebin azaldığını söyledi.

Savunma Sağlık Ajansı direktörü Korgeneral Ronald Place tarafından paylaşılan verilere göre, Deniz Kuvvetleri şu anda en fazla COVID-19 aşı uygulayan kuvvet olarak başı çekiyor. Aktif görevli denizcilerin yüzde 77’si en az bir doz aşı almış görünüyor. İkinci sırada yüzde 70 ile Kara Kuvvetleri onu yüzde 61 ile Hava Kuvvetleri ve yüzde 58 ile Deniz Piyadeleri takip ediyor.

Bu yılın başında ABD Genelkurmay Başkanlığı Harekat Dairesi Direktör Yardımcısı Tümgeneral Jeff Taliaferro, ABD ordusunda yeni tip koronavirüs (Kovid-19aşısına gönüllü olanların oranının üçte iki civarında olduğunu açıklamıştı.

ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesinde konuşan Tümgeneral Taliaferro, “Aşıyı kabul oranı üçte iki civarındadır.” ifadelerini kullanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here