Yeni tip korona virüsünün (2019-nVoC) Salgına dönüşmesi üzerine Çin’deki Türk vatandaşları tahliye edildi. Vuhan şehrinde Türkleri alan Hava Kuvvetlerine ait A400M kargo uçağı Ankara Etimesgut Havalimanına indi.

Milli Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, ”Korona virüsü salgını nedeniyle Çin’in Vuhan kentinde bulunan Türk ve dost ülke vatandaşlarını Ankara’ya intikali için planlanan Koca Yusuf Operasyonu başarıyla tamamladı.” İfadelerini kullandı.

Bakanlığın açıklaması şöyle devam etti: “ 31 Ocak Cuma günü Ankara’dan havalanan Türk Silahlı Kuvvetlerimize ait uçak, Moğalistan’ın Başkenti Ulanbatur’da gerçekleştirdiği yakıt ikmali sonrası dün gece Çin’in Vuhan kentine ulaştı. Sabah saatlerinde tahliyesi yapılacak yolcuları Sağlık Bakanlığı personelinin gözetiminde teslim alan uçağımız, Ulanbatur’da yeniden yakıt ikmali yaparak Ankara’ya hareket etti. Uçağımız planlandığı gibi Türk ve dost ülke vatandaşlarını Ankara’daki Etimesgut Havaalanı’na ulaştırarak 16 bin kilometrelik ve 32 saat süren Koca Yusuf Operasyonu’nu başarıyla tamamladı.“

32 Türk, 6 Azerbaycan, 3 Gürcistan ve bir Arnavutluk vatandaşını Wuhan’dan alınıp Ankara’ya getirildi. Yolcular ve uçuş ekibi, sağlık ekibi dahil 62 kişi 17 ambulans ile Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesi’ne götürüldü.

Uçak ile içinde bulunan malzemeler de Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) uzmanlarınca arındırma işlemine tabi tutuldu.

KBRN gaz maskesi ve KBRN kıyafeti giymiş personel tarafından özel kimyasallar ve teçhizat kullanılarak, uçağın iç ve dış arındırma işlemleri yapıldı. Sonrasında da meydana kurulan KBRN Dekontaminasyon Çadırı’nda her uçak personeli için tek tek arındırma işlemi gerçekleştirildi.

KBRN gaz maskesi ve KBRN kıyafeti giymiş personel tarafından özel kimyasallar ve teçhizat kullanılarak, uçağın iç ve dış arındırma işlemleri yapıldı.
………………………………………………………………………………………..
Kaynak: MSB

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,“Tahliye uçağımız Vuhan’dan havalandı. 6 kişinin Türkiye’ye dönmekten kendi rızasıyla vazgeçmesiyle toplamda 42 yolcu uçağa alındı. Sağlık kontrolünde hiçbir yolcuda hastalık belirtisine rastlanmadı.” Dedi.

Çin’in Vuhan kentindeki Türk vatandaşlarını Türkiye’ye getirecek askeri kargo uçağına tıbbi malzeme de götürüldü.Bu kapsamda, bin biyolojik tehlike tulumu, 93 bin 500 koruyucu filtreli maske, bin tek kullanımlık koruyucu kıyafet Çinli yetkililere teslim edildi.

A-400M uçağı küçük bir hastaneye dönüşebiliyor. Kabini tıbbi ekipmanların çalışmasına imkan verirken, 25 hasta bakıcı personel ile 66 hasta ve 4 yoğun bakım ünitesi uçakta taşınabiliyor. Pek çok nakliye uçağında olmayan imkanlara sahip olan A-400, akciğer delinmeleri ve kafa travması gibi kritik yaralanmalarda deniz seviyesindeki kabin yüksekliğinde çalışabiliyor. Uçak bulaşıcı hastaların taşınmasında son derece güvenli bir izolasyon kabarcığı ünitesi olan Hava Nakil İzolatörünü (ATI) destekleyebiliyor. İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan A-400M uçağını Ebola hastalarını Sierra Leone’den İngiltere’ye güvenli bir şekilde taşınmasında kullanmıştı.

YENİ TİP KORONAVİRÜSÜ YAYILIYOR

Yeni tip koronavirüs (2019-nVoC), ilk olarak Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık 2019’da tespit edilmişti.Virüs, Çin ana karası dışında Hong Kong ve Makao özel idari bölgeleri ile Tayvan’da görülürken, bölge ülkeleri Tayland, Güney Kore, Japonya, Singapur, Vietnam, Malezya, Kamboçya, Sri Lanka ve Nepal de ülkelerinde virüsü taşıyan kişilerin olduğunu doğrulamıştı.

Vuhan şehrindeki Hankou hastanesinde Çin Ordusu Deniz Kuvvetleri Tıp Üniversitesi sağlık ekipleri Hastaya müdahelede bulunuyor.
………………………………………………………………………………………………………
Kaynak: PLA

Ortaya çıktığı yerden dolayı “Vuhan virüsü” diye de adlandırılan yeni tip koronavirüs, çoğunlukla Çin’den bu ülkelere giden kişiler yoluyla Fransa, Kanada, ABD, Avustralya, Birleşik Arap Emirlikleri, Finlandiya ve Almanya’ya da sıçramıştı.

Bu sabah itibarıyla, ülke genelinde etkili yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle can kaybı 259’a, virüs bulaşan kişi sayısı 11 bin 374’e yükseldi.

KAYNAK: Ajanslar, PLA,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here