Çin’in yerli imkanlar ile inşasını tamladığı üçüncü uçak gemisi ‘Fujian’, Şanghay merkezli Jiangnan Tersanesi’nde törenle suya indirildi.

Gövde numarası 18 olan uçak gemisine Tayvan yakınlarındaki Fujian bölgesinin ismi verildi. Gemi 80.000 tonun üzerinde deplasmana sahip ve elektromanyetik mancınıklar ile donatıldı.

Fujian uçak gemisi, China State Shipbuilding Corporation Limited şirketinin Şanghay merkezli bir yan kuruluşu olan Jiangnan Tersanesi’nde inşa edildi. Üçüncü uçak gemisi önceki ikisine göre daha büyük, daha güçlü ve daha gelişmiş sistemlere sahip olacak. 

Fujian, Çin’in tamamen yerli olarak geliştirilmiş elektromanyetik mancınıklara sahip ilk uçak gemisidir. Gemi donanım çalışmaları ardından Liman ve Deniz denemelerine başlayacak.

Çinli askeri uzman ve TV yorumcusu Song Zhongping, Çin’in elektromanyetik  mancınıklarla donatılmış ilk büyük uçak gemisi olduğundan, her şeyin düzgün bir şekilde yapıldığından emin olmak için donatım çalışmaları normalden daha uzun sürebileceğini söyledi.

Song, donanım çalışmaları tamamlandıktan sonra bir dizi deniz denemesinin gerçekleştirileceğini ve uçak gemisinin iki ile üç yıl içinde PLA Donanmasına teslim edilmesini umduğunu belirtti. 

Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) Donanması envanterinde yaklaşık 60.000 ton deplasmanında, kayakla atlama rampaları  olan Liaoning ve Shandong adlı uçak gemileri görev yapıyor.

Üçüncü uçak gemisinin büyük olması ve mancınıkların kullanılması, uçak sorti oranında önemli bir artışa neden olacaktır. Uçakların daha fazla yakıt ve mühimmat taşıyarak güverteden havalanabilecek. Ayrıca erken uyarı uçakları ve kargo uçakları gibi daha ağır uçakların uçak gemisi üzerinde çalışmasına olanak sağlayacak. 

Gözlemciler, elektromanyetik mancınıkların daha hafif olmaları, daha az kaynak kullanmaları, hızlı şarj olmaları ve güç çıkışını farklı uçak türlerinin fırlatma ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde değiştirebilmeleri nedeniyle, buharlı emsallerinden daha üstün olduğunu söyledi.

Çin basınında çıkan haberlere göre, Fujian uçak gemisinde J-15 savaş uçağının mancınık fırlatma ile uyumlu geliştirilmiş bir versiyonunu görev yapacak. Ayrıca J-15’in elektronik savaş varyantı, J-35 olarak adlandırılan yeni nesil radar izi düşük savaş uçakları ve sabit kanatlı bir erken uyarı uçağı KJ-600 bulunacak. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here