Çin’in uzay istasyonuna düzenlenecek ilk insanlı seferde, astronotlar Nie Haişıng, Liu Boming ve Tang Hongbo’nu taşıyan Şıncou-12” kapsülü, Perşembe günü başarılı şekilde Long March 2F roketi ile yörüngeye gönderildi.

Astronotları taşıyan Şıncou-12 kapsülü Çin’in kuzeybatısındaki Gobi Çölü’ndeki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nden Long March 2F roketi sabah 9:22’de (Pekin Saati) fırlatıldı.

Çin İnsanlı Uzay Ajansı’na (CMSA), Çin’in Shenzhou-12 insanlı uzay aracı, Perşembe günü uzay istasyonu çekirdek modülü Tianhe ile başarıyla kenetlendiğini açıkladı. Perşembe sabahı fırlatılan uzay aracı, yörüngeye girdikten sonra yörünge durumu düzelterek, hızlı bir şekilde otonom olarak Pekin saati ile 15:54’te kenetlendi. Görev planlamasına göre Shenzhou-12’deki üç astronot, Nie Haisheng, Liu Boming ve Tang Hongbo Tianhe modülüne geçecek.Astronotlar modülde yaklaşık 3 ay kalacak.

Seferin komutanlığını üstlenecek Nie, daha önce 2005’te dünya yörüngesini kateden “Şıncou-6” ve 2013’te deneme amaçlı uzay laboratuvarı modülü Tiengong-1’e kenetlenen “Şıncou-10” görevlerinde yer almıştı.

Astronot Liu ise daha önce Çinli astronotların ilk kez uzay yürüyüşü yaptığı “Şıncou-7” görevinde yer almıştı.İlk kez uzay görevine çıkacak olan Tang ise 2010’da ikinci nesil Çinli astronotlar grubuna katılmıştı.

ABD’nin Çin’i, uzay araştırmaları alanı ve Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) programına katılımını engellemesi üzerine, Çin hükümeti 2022’ye kadar kendi uzay istasyonunu kurma çalışmalarına başladığını açıklamıştı.Bir çekirdek modül, iki laboratuvar modülü ve bir uzay teleskobundan oluşan istasyon tamamlandığında, Rusya’nın artık faal olmayan Mir Uzay İstasyonu ile yaklaşık aynı boyutlarda olacak.

İstasyonun 2022’de tamamlanabilmesi için dört insanlı sefer ve dört kargo seferi yapılması planlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here