Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ” F-16 modernizasyon ile ilgili olumlu gelimeler var. SAMP-T füzesini Macron ve Draghi ile de görüştük.” dedi. Erdoğan, S400 konusunda nasıl en başta bizim için bu iş kapanmıştır dediysek, bugün de biz aynı noktadayız.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO zirvesi dönüşünde uçakta gazetecilere yaptığı açıklamalarda, Türkiye-Fransa ilişkilerini yeniden ele almak ve hatta Türkiye-Fransa-İtalya olarak üçlü attığımız adımları yeniden hayata geçirmek için çalışmalarımızı sürdürmeyi karar altına aldıklarını söyledi.

Bir gazetecinin “Üçlü dediğiniz Fransa-İtalya-Türkiye SAMP-T füzesini mi kastediyorsunuz?” sorusuna Erdoğan, Evet, Eurosam. O konuyu Macron ile görüştüğümüz gibi Draghi ile de görüştük. Draghi de benden sonra Macron ile yaptığı görüşmede bu konuyu açtı.” ifadelerini kullandı.

F-16 modernizasyon konusunda olumlu gelişmeler olduğunu söyleyen Erdoğan, Uçakların modernizasyonuyla ilgili olumlu yaklaşımlar var. Diğer taraftan yeni alımlarla ilgili olarak da olumlu yaklaşımlar var. Biden’ın bana “Ben kongreye bu konuyla ilgili olumlu yaklaşımımı sunacağım ve konunun da takipçisi olacağım.” istikametinde ifadeleri oldu.

S-400 konusuna değinen Erdoğan, “Her şeyden önce S400 konusunda nasıl en başta bizim için bu iş kapanmıştır dediysek, bugün de biz aynı noktadayız. Bu konu bizim için kapanmıştır. Bunlar savunma noktasında bizim kendi malımızdır, bu bitmiştir. “ dedi.

Karadeniz’de serbest kalan mayınlar konusuna değinen Erdoğan, bu konuyla ilgili olarak, bütün tedbirler tarafımızdan alınmıştır. Gerek Milli Savunma Bakanımın gerek Deniz Kuvvetleri Komutanımın ortak kanaati, bunlar böyle başıboş bir durumda değil.” şeklinde konuştu.

A400m uçaklarıyla ilgili olarak hem Ukrayna hem de Rusya ile temasları sürdürdüklerini belirten Cumhurbaşkan Erdoğan, ” Bize her türlü teminatı veriyorlar”. Diyorlar ki “Şu an itibarıyla bunu çekmeye kalkarsak, hava sahasında sıkıntılar var. Bundan dolayı böyle bir riski göze almayalım. Biz sizinle irtibat halindeyiz ve sağlıklı bir duruma girildiği anda bu uçakları sizlere göndereceğiz.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here