Türk Donanması tarihindeki en büyük resmi geçiti İstanbul Boğazı’nda gerçekleştirdi

0
478

İstanbul Boğazı, Türk tarihindeki en büyük resmi geçitlerden birine sahne oldu. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 100. yıl dönümü kutlamaları kapsamında gerçekleşen bu tarihi etkinlikte, 100 gemi İstanbul Boğazı’ndan görkemli bir geçit yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vahdettin Köşkü’nden bu büyük gösteriyi izledi ve Türk Yıldızları ve SOLOTÜRK gösterilerini seyretti.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait farklı gemi sınıflarından toplamda 100 gemi, “100’üncü Yılda 100 Gemi” adı verilen etkinlik için İstanbul Boğazı’nda bir araya geldi. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı akrobasi timleri, Türk Yıldızları ve SOLOTÜRK gösterileriyle bu büyük etkinliğe renk kattılar.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, TCG Anadolu gemisinden bu görkemli geçişi yönetti. Kara Kuvvetleri Komutanlığı da etkinlik sırasında 101 pare top atışı gerçekleştirdi. TCG Anadolu üzerinde, Türkiye’nin ilk millî fırkateyni TCG İstanbul, Pirireis denizaltısı ve diğer deniz unsurları da yer aldı.

Bu büyük gösteriyi binlerce vatandaş coşkuyla izledi. Sarayburnu’ndan hareket eden gemilere destek vermek amacıyla vatandaşlar alkışlarla ve ellerindeki Türk bayraklarıyla selamlayarak kutlama coşkusuna katıldılar. Bu unutulmaz etkinlik, Türkiye’nin Cumhuriyet Bayramı’nı coşku ve gurur içinde kutladığı bir anı olarak tarihe geçti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here