Çek Savunma Bakanlığı, İsrailli silah üreticisi Rafael Systems tarafından üretilen 120 milyon dolar değerinde 48 uzun menzilli hava-hava füzesi satın alacağını duyurdu.

Çek Silahlı Kuvvetleri için yeni füzeler, 2021’de satın alınan ve aynı zamanda Rafael tarafından yapılan Spyder kısa menzilli hava savunma sistemini tamamlayacak.

Anlaşma kapsamında Derby füzeleri için füze konteynerleri, entegre lojistik desteğin ve bilgi sistemlerinin sağlanmasında Çek şirketlerinin katılımını içeriyor.

Çek Cumhuriyeti yakın zamanda yeni modernizasyon hedeflerini açıklayan bir savunma stratejisi yayınladı. Belge, toprak savunmasına odaklanmayı ve yerli endüstriyi güçlendirme planını hızlandırarak alımları hızlandırmayı ilan etti.

24-26 Ekim tarihleri arasında düzenlenen GSOF Sempozyumu etkinliğinde konuşan Çek Silahlı Kuvvetleri planlama departmanı direktörü Albay Jiri Hrazdil, “2030 askeri gelişim planımızla ilgili olarak, şu anda satın aldığımız sistemlerin o zamana kadar eski olma riski olduğunu söyledi.

Prag’ın İsrailli füzeleri satın alma kararının haberleri, Çek Cumhuriyeti Başbakanı Petr Fiala’nın İsrailli mevkidaşı Benjamin Netanyahu’yu Tel Aviv’de ziyaret ettiği gün geldi.

İsrailli silah üreticisi Rafael Advanced Defense Systems tarafından üretilen orta menzilli hava-hava füzelerdir. İsrailli üretici tarafından geliştirilen bu füzeler, hava üstünlüğü sağlama ve düşman hava araçlarına karşı etkili bir şekilde savunma yapma amacıyla kullanılırlar. Derby füzeleri, orta menzilli bir hava-hava füzesi olarak tasarlanmıştır ve genellikle 50 ila 100 kilometre arasında bir menzile sahiptirler. Derby füzeleri, birçok ülkenin hava savunma sistemlerinin bir parçası olarak kullanılmaktadır ve bu nedenle uluslararası pazarlarda da talep görmektedirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here