Türkiye’nin yerli savunma sanayii hedefleri doğrultusunda STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. tarafından geliştirilen Milli KBRN Tespit ve Teşhis Sistemi (KBRN TT), savaş gemilerini kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer tehditlere karşı 7/24 koruyor.

KBRN TT sistemi, 2014 yılında STM ile MAKEL Teknoloji A.Ş. iş birliği ile suüstü savaş platformlarında kullanılmak üzere geliştirilmeye başlandı.

 İlk olarak Türkiye’nin MİLGEM Ada Sınıfı korvetlerine entegre edilen sistem, daha sonra Türkiye’nin ilk milli fırkateyni TCG İSTANBUL’a da başarıyla entegre edildi. Ayrıca, Türk Donanması bağlısı TCG ALEMDAR ve TCG BAYRAKTAR gemilerinde de tercih edilerek Pakistan MİLGEM Projesi kapsamında ihracat başarısı elde edildi.

STM, kritik sistemlerin yerlileştirilmesine yönelik çalışmalarına devam ediyor ve uluslararası standartlara uygunluğunu sürdürüyor.

KBRN TT Sistemi, kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer tehditlerin tespit edilmesini sağlayan Sistem; KBRN Tespit ve Teşhis Sistemi Ana Konsolu, Biyolojik Ajan Tespit Cihazı, Biyolojik Örnekleme Cihazı, Radyoaktif Tespit Sensörü, Yarı Seyyar Kimyasal Harp Maddeleri ve Zehirli Endüstriyel Ajan Tespit ve Teşhis Cihazı olmak üzere 5 farklı donanım ve özgün yazılımlardan oluşuyor.

Bu sistem, tehditlere karşı gemi personeline erken uyarı sağlar ve yerli kalibrasyon ve hızlı bakım imkanları sunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here