Mısır-Gazze sınırındaki Refah Kapısı’nın geçici olarak açılmasıyla, ağır yaralılar ve yabancı uyruklu Filistinlilerin geçişi başladı.

Adı açıklanmayan bir Mısırlı yetkili, Gazze Şeridi’nde yaralı Filistinlileri taşıyan ilk ambulansların Çarşamba günü Refah Kapısı’ndan Mısır’a girdiğini belirtti.

Mısır’ın Kahire Haberler (Al-QAhera News) kanalı, yaklaşık 40 ambulansın Gazze’deki ağır yaralı 80 kişiyi Mısır’daki hastanelere taşımak üzere Refah Sınır Kapısı’ndan geçtiğini duyurdu.

Sınır kapısında bir kaos hüküm sürüyor. İnsanlar Gazze’den çıkmaya çalışıyorlar, ancak çok fazla belirsizlik var. İsimleri listede olmayanlar ısrarla sınırı geçmeye çalışıyorlar. İnsanlar yaklaşık 3 haftadır sınırdan geçmek için bekliyorlar. Yetkililer, dün gece yayımlanan listede yer alan 500 kişiye izin verileceğini açıkladı.

Listedeki kişiler arasında Japon, Avusturyalı, Bulgar, Endonezyalı, Ürdün, İtalyan, Yunan, Avustralyalı ve Çek vatandaşlığına sahip Filistinliler de bulunuyor. Ayrıca İspanya, İtalya, Filipinler, Haiti, Almanya, ABD, Tayvan, Japonya, Avusturya, Meksika, Fransa, Kenya, Nijerya, Güney Afrika, Ermenistan, Uganda, Gana, Ürdün, Sierra Leone, Ukrayna, Çek Cumhuriyeti, Yeni Zelanda ve Avustralya’dan pasaportları olan farklı STK’ların çalışanlarının bulunduğu bir liste de mevcut.

Gazze’nin kuzeyindeki Jabalia kampına düzenlenen hava saldırısında en az 50 kişi öldü 

Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaliye mülteci kampının hava saldırılarında vurulduğu ve onlarca kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi. Gazze Sağlık Bakanlığı İsrail saldırılarında en az 50 kişinin öldürüldüğünü ve 150 kişinin yaralandığını açıkladı.

İsrail ordu sözcüsü Daniel Hagari, İsrail’in Gazze’deki Cibaliye mülteci kampına hava saldırısı düzenlediğini doğruladı. Sözcü, saldırıda Hamas’ın üst düzey komutanı İbrahim Biari’nin öldürüldüğünü ve Hamas’ın yer altındaki altyapısının çökertildiğini söyledi.

Gazze’de 7 Ekim’den bu yana 3542’si çocuk 8525 kişi öldürüldü.

Gazze şehrinin kuzeyindeki Cibaliye, Gazze’deki sekiz mülteci kampının en büyüğü.

Temmuz 2023 itibariyla Birleşmiş Milletler (BM) tarafından kampa kaydedilen 116 bin Filistinli mülteci bulunuyordu.

Mülteciler Cibaliye’ye 1948 savaşının ardından yerleşmeye başladılar. 1,4 kilometrekarelik alanıyla küçük ama yoğun nüfuslu bir bölge ve çoğunlukla konutlardan oluşuyor.

Cibaliye’de 16 okul binasında hizmet veren 26 okul, bir gıda dağıtım merkezi, iki sağlık merkezi, bir kütüphane ve yedi su kuyusu var.

Refah sınır kapısı yaralılar için açılıyor; Türk ve Mısır tarafından kurulan sahra hastaneleri ve travma merkezleri hazırlanıyor

Yaralı Filistinlilerin Sina Yarımadası’nda Türk ve Mısır Hükümetleri tarafından kurulan Sahra Hastaneleri ve Travma Merkezlerine nakledilmesi amacıyla Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki Refah Sınır Kapısı’nın yarın açılacağı bildirildi.

Mısır, İsrail saldırısı altındaki Gazze Şeridi’ndeki yaralılar için sınırda sahra hastanesi kuruyor.

El-Ahram gazetesinin haberinde, Kuzey Sina İl Sağlık Müdürlüğünün, 25 gündür devam eden İsrail saldırıları sonucu yaralanan Filistinlilerin tedavi edilmesi için sınırda kurduğu sahra hastanesinin tamamlanmak üzere olduğu belirtildi.

Kuzey Sina Valiliği Genel Sekreteri Usame el-Gandur da Filistinli yaralılara izin verilmesi durumunda, Mısır’daki hastanelerin onları karşılamaya ve tedavi etmeye hazır olduğunu kaydetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here