Ermenistan, Dağlık Karabağ’da Azerbaycan kuvvetlerine saldırıda bulundu.Çatışmada Azerbaycan’a ait 2 helikopter ile 3 İHA vuruldu, Ermenistan’ın 12 uçaksavar sistemi imha edildiği duyuruldu. Azerbaycan, Fuzuli ve Cebrayıl bölgelerinde 6 köyün Ermenistan işgalinden kurtarıldığını açıkladı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan’ın cephe hattı boyunca geniş çaplı saldırı düzenlediğini açıkladı. Bakanlığın açıklamasında, Ermenistan ordusu saat 06.00 sıralarında cephe hattı boyunca geniş kapsamlı provokasyonda bulunarak Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açtığı belirtildi..

Açıklamada, Terter’in Gapanlı, Ağdam’ın Çıraklı ve Orta Garvand, Fuzuli’nin Alhanlı ve Şükürbeyli, Cebrayıl’ın Çocuk Mercanlı köylerine Ermenistan ordusunun yoğun bombardımanı sonucu sivillerden ölü ve yaralıların olduğu bildirildi.

Kara birliklerinin, tank birimlerinin füze ve topçu birliklerinin İnsansız Hava Araçları’nın desteğiyle ve savunmanın derinliklerinde bulunan çok sayıda Ermeni askerini, tesis ve askeri araçlarını tespit ederek imha ettiği belirtildi. Cephe hattında 12 adet OSA uçaksavar füze sisteminin de (ilk değerlendirmelere göre SA-8 [OSA] alçak irtifa, mobil SAM sistemi) imha edildiği açıklandı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, bir helikopterin düştüğünü ve askerlerin sağlık durumunun iyi olduğunu duyurdu.

AZERBAYCAN : 6 KÖY ERMENSİTAN İŞGALİNDEN KURTARILDI

Azerbaycan, Fuzuli ve Cebrayıl bölgelerinde 6 köyün Ermenistan işgalinden kurtarıldığını açıkladı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yarbay Anar Eyvazov, düzenlediği basın toplantısında, uzun yıllardır işgal altında olan Fuzuli bölgesinin Karahanbeyli, Gervend, Köy Gerediz, Yukarı Abdurrahmanlı köyleri ile Cebrayıl bölgesinin Büyük Mercanlı ve Nüzgar köylerinin Azerbaycan ordusunun kontrolüne geçtiğini bildirdi.

Çatışmalar Karabağın Kuzeyinde bulunan Murov dağı çevresinde yoğunlaşıyor.Azeri kuvvetler Ağdam giden yolları kontrol altına almaya çalışıyor.Ayrıca daha güneyden Fuzuli bölgesindende çatışmalar devam ediyor.

Şu ana kadar yaşanan çatışmalar küçük çapta karşılıklı topçu ve roket saldırıları şeklinde devam ediyor. Büyük çapta birliklerin katıldığı çatışmalar henüz gerçekleşmedi.

ERMENİSTAN: 2 HELİKOPTER, 3 İHA VE 3 TANK İMHA EDİLDİ

Ermenistan Savunma Bakanlığı sözcüsü Şuşan Stepyan, verilen karşılıkta Azerbaycan’a ait 2 helikopter ile 3 İHA’nın vurulduğu, 3 tankın imha edildiği ve hayatını kaybeden Azeri askerlerin olduğunu kaydetti.

Facebook hesabından açıklama yapan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan da, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’a saldırılar düzenlemeye başladığını belirterek Savunma yapan ordumuz saldırıya başarıyla karşılık veriyor.Durum hızlı şekilde değişiyor, gerektiğinde açıklama yapılacak” dedi.

Yaşananların ardından Ermenistan’da sıkıyönetim ilan edildiği duyuruldu. Ermenistan Başbakanı Paşinyan, sıkıyönetim ilan edildiğini ve topyekun seferberlik kararı alındığını duyurdu.

Kaynak: Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan Savunma Bakanlığı, Ajanslar, Sputnik,

.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here