Kraliyet Donanmasının HMS Queen Elizabeth uçak gemisi RAF ve ABD Deniz Piyadelerinin F-35B filolarına ev sahipliği yapıyor. Gemi ilk defa bu kadar sayıda savaş uçağını güvertede bulunduruyor.

HMS Queen Elizabeth uçak gemisi, personelinde COVID-19 testi pozitif çıkması üzerine faliyetlerini bir süre ertlemiş; NHS Test ve İzleme Merkezi tarafından mürettebatın geri kalanın durumu onaylandıktan sonra gemi yola çıkmıştı.

NATO’nun en büyük tatbikatına katılacak olan Uçak Gemisi Görev Gücünde toplam yedi farklı tipde gemi bulunuyor. RAF’ın 617 Filosu (The Dambusters) ve ABD Deniz Piyadeleri VMFA-211 (The Wake Island Avengers) F-35B filoları gemide görev yapıyor.

Kraliyet donanması, 14 adet F-35B savaş uçağı ve 8 adet Merlin helikopteri ile 1983 HMS Hermes uçak gemisinden bu yanan ilk defa bu kadar çok sayıda uçak güvertede bulundurmuş oluyor.

ABD Deniz Piyadelerinin Arizona’daki üssünde konuşlanan VMFA-211 (The Wake Island Avengers) F-35B filosu iki hafta önce adaya gelmişti.

Uçak gemisi görev gücünde iki Tip 45 muhrip, iki Tip 23 fırkateyn, bir nükleer denizaltı, Tide sınıfı bir tankerin eşilik ediyor. Sonbaharda NATO ve ABD müttefikleriyle birlikte yapılacak tatbikatlarda, birlikte çalışabilirlik ve amiral gemisi olarak hareket etme yeteneği test edilecek. Böylece görev grubu dünyanın herhangi bir noktasında ön cephe operasyonlarında görev alabilecek.

Kaynak:  Royal Navy, Ajanslar, USMC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here