Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi TCG DERYA’nın inşası tüm hızıyla devam ettiğini söyledi.

Demir açıklamasında, ” Donanmamızın 2. Büyük Gemisi olacak Denizde İkmal Muharebe Destek Gemimiz #DERYA’nın inşası tüm hızıyla devam ediyor. DERYA’nın Cumhuriyetimizin 100. Yılında envantere girebilmesi için var gücümüzle çalışıyor, 2023’e sağlam adımlarla ilerliyoruz. “ ifadelerini kullandı.

Yüzer birliklerin, helikopter yakıtı dahil olmak üzere, akaryakıt ve su ikmallerini denizde ikmal yöntemi ile süratli bir şekilde yapmak üzere tasarlanmış olan Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi (DİMDEG), muharip unsurlar ve ileri üsler için denizde ikmalin yanı sıra, Barışı Destekleme Harekâtı, Afet ve Acil Durumlara Müdahale ve İnsani Yardım kapsamlarında da görev yapabilecek donanıma sahiptir.

Ayrıca gemilerde bulunan insanlı ve insansız suüstü ve sualtı araçlarının, helikopterlerin ve gemiye konuşlu insansız hava araçlarının (GİHA) belirli bir seviyedeki bakımlarının/onarımlarının yapılmasında da destek sağlayacaktır. 2024’te Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi planlanmaktadır.

Kaynak: SSB

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here