Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İtalya Başbakanı Mario Draghi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde basın toplantısı düzenledi.

Bir gazetecinin SAMP-T hava savunma sistemi konusunun gündeme gelip gelmediğine ilişkin soruya Cumhurbaşkan Erdoğan, “SAMP-T’nin İtalya, Fransa ve Türkiye arasında büyük önem arz ettiğini ” söyledi.

En son NATO zirvesinde de yine Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile konuyu etraflıca ele aldıklarını belirten Erdoğan, ” Kendileri de ‘ben de Sayın Draghi ile bu konuyu görüşeceğim’ dediler. ‘Sayın Draghi’nin Türkiye ziyareti olacak ben de görüşeceğim’ dedim ve bugünkü ikili görüşmemizde de konuyu tekrar ele aldık. “ dedi.

Erdoğan, ” Savunma bakanlarımız yine aynı şekilde ele aldılar ve bir an önce SAMP-T konusunda artık imza safhasına gelelim istiyoruz. İmzaları atalım istiyoruz çünkü bizim savunma sistemlerimiz için de bu büyük önem arz ediyor. “ ifadelerini kullandı.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir katıldığı bir televizyon programında, ” Patriot ve SAMP-T alımı kapsamında 3 seneden başlıyor. Zaten SAMP-T’nin benzeri ürünü biz 3 senede çoktan yapmış olacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, SAMP-T savunma sistemleri ile ilgili Ekim 2021’de yaptığı açıklamada“Projenin çerçevesi belli. İlk adım diyebileceğimiz tanımlama çalışmasını pratik olarak sonuçlandırdık, imza çalışmaları tamamlandı. Şu anda doğrudan siyasi duruş temelli bir tıkanma yok. En nihai aşama 3 ülkenin (Türkiye, İtalya, Fransa) ortak uzun menzilli hava savunma sistemi oluşturması. “ ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here