TUSAŞ tarafından üretimi tamamlanan Operatif İHA Projesinin son İHA’sı olan 884 kuyruk numaralı AKSUNGUR Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.

Milli Savunma Bakanlığı duyurusunda, @TUSAS_TR tarafından üretimi tamamlanan, projenin son İHA’sı olan 884 kuyruk numaralı AKSUNGUR İHA’nın envantere kabul işlemleri tamamlanarak 15 Aralık 2023 tarihinde, Dalaman Deniz Hava Üs Komutanlığında gerçekleştirilen törenle TCB-884 kuyruk numarası ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza katıldı. Deniz Kuvvetlerimize hayırlı olsun.” ifadeleri kullanıldı.

Deniz Kuvvetleri’ne AKSUNGUR’un ilk teslimatı Ekim 2020’de gerçekleştirilmişti.

AKSUNGUR MALE sınıfı İHA Sistemi, gece/gündüz her türlü hava koşullarında istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz görevlerini gerçekleştirebilen; EO/IR, SAR ve Sinyal İstihbaratı (SIGINT) faydalı yüklerini ve çeşitli havadan yere mühimmat sistemlerini taşıyabilen Orta İrtifa Uzun Havada Kalışlı İnsansız Hava Aracı sistemi olarak öne çıkıyor. AKSUNGUR, 40.000 feet irtifaya çıkabilen ve 40 saate kadar havada kalabilme özellikleriyle en zorlu operasyonların tamamlanabilmesine imkan veren iki adet çift turboşarjlı dizel motora sahip.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here