Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından 25 Mayıs-6 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek DENİZKURDU-2021 Tatbikatı kapsamında, Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde bulunan Donanma Komutanlığı limanlarındaki gemiler, sabahın erken saatlerinden itibaren demir almaya başladı.

Tatbikatın ilk senaryosu gereği gemilerin İzmit Körfezi’ndeki geçişi sırasında yaklaşan korsan botları, gemilerden ateş altına alınarak etkisiz hale getirildi. 

Ege ve Doğu Akdeniz’de eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek tatbikata, yaklaşık 25 bin 500 personel katılacak. Jenerik senaryo ve jenerik coğrafyaya istinaden komutanlığa bağlı birlik gemi ve deniz hava vasıflarının harekata hazırlık seviyesinin arttırılması amacı ile gerçekleştirilecek olan tatbikatta; 132 gemi, 10 denizaltı, 43 uçak, 28 helikopter ve 14 insansız hava aracı (İHA) katılacak.Ayrıca Tatbikatta amfibi deniz piyade birlikler, amfibi hücum birlikleri, SAT ve SAS birimleride görev alacak.

Tatbikata, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ile kamu kurum ve kuruluşları destek verecek. 

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait genel maksat helikopteri ve ATAK taarruz helikopteri; Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait deniz harekatına taktik hava desteği sağlayacak olan F-16 ve F-4 uçakları, havadan ihbar ve kontrol uçakları, nakliye uçakları da katılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here