Suriye’nin Lazkiye bölgesinde bulunan Hmeymin Hava Üssü,nde Rus Stratejik Tu-22M3 Backfire-C bombardıman uçaklarının konuşlandığı bildirildi. Sosyal medyada hava üssünden kalkış yapan uçakların fotoğraf ve videoları yayımlandı.

Rus Telegram sosyal medya ağında yayınlanan en son görüntülerde, Rus Havacılık Uzay Kuvvetleri’ne bağlı Tu-22M3 Backfire-C bombardıman uçakları görünüyor. Görüntülerde üssün yakınlarından iniş halinde olan tekerlekleri açık TU-22 göstermektedir.

Yakın zamanda Hmeymin Hava Üssü pistleri genişletme çalışmaları başlatılmıştı.Yaklaşık 300 metre daha uzatılan pistin 3.200 metreye çıkarılması planlanmıştı. Böylece ağır tonajlı uçakların üste konuşlanma imkanı sağlanmış oldu.

Suriye’ye destek veren Rusya’nın Tu-22M3 bombardıman uçaklarını çatışmalarda uzun zamandır kullanıyor. Rusya Savunma Bakanlığı açıklamasına göre, 2015 ile 2018 arasında Tu-22M3’ler Suriye üzerinde 369 sorti uçuş gerçekleştirdi. Uçaklar Rusya’nın Kuzey Kafkasya’daki Kuzey Osetya’daki Mozdok Hava Üssü’nden kalkarak bu uçuşları yapabildi. Şimdi ise TU-22M3’leri daha güneyde Suriye’de konuşlandığını görüyoruz.

Ağustos 2016’da bir dönem Tu-22M3’ler İran’daki Hamedan Hava Üssü’nden Suriye’ye bombalı saldırılar düzenledi. Fakat İran Hükümeti bu izni daha sonra iptal etti.

Tu-22M3 bombardıman uçakları güdümlü havadan karaya füze taşıyabildikleri gibi yüksek miktarda serbest düşüş bombaları taşıyabiliyor. Hmeymin Hava Üssü’ndeki diğer savaş uçakları ile karşılaştırıldığında 52.000 pound (23 bin kilo) faydalı yük taşıyabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here