Çin Özgürlük Ordusu Donanması (PLA) 17-20 Mayıs tarihleri arasında Sarı Deniz Kuzey Bölgesi Komutanlığına bağlı deniz arama kurtarma filosu ve yüzey unsurlarının katılımıyla büyük ölçekli denizaltı kurtarma tatbikatı gerçekleştirdi.

Denizaltı kurtarma ve acil durum sağlık becerelerini test etmeyi amaçlayan tatbikat 74 saat sürdü. Tatbikat kapsamında değişik tipte bulunan denizaltılar için kurtarma ekipmanı uygulanması, PLA Donanmasının temel kurtarma yeteneklerinde yapılan son yenilikler test edildi.

Çin Denizaltı kurtarma gemileri en son Endonezya Denizaltısı KRI Nanggala 402 kazası ardından başaltılan kurtarma operasyonuna katıldı. Operasyonuna katılan gemiler, Tip 925 kurtarma gemisi Yongxingdao, Rescue Tug “Nantuo-195” ve Çin Bilim Akademesi’nin “Tansuo-2” gemisi olduğu belirtildi. Kurtarma gemilerinden biri İngiliz yapımı derin su altı kurtarma aracı ve 1.000 metre derinlikte çalışabilen uzaktan kumandalı bir su altı aracı ile donatılmış. Çin’in denizaltı kurtarma gemileri geçmişte uluslararası tatbikatlarda yer alırken, bu tür bir uluslararası kurtarma görevinde ilk defa yer aldı.

Endonezya Deniz Kuvvetleri Komutanı Yudo Margono, Çin’den derin deniz kurtarma operasyonlarını yürütecek donanıma sahip iki geminin gelişini beklediğini söyledi.Hayatta kalanları bulma ümidi olmadığını belirten Margono, yüzeyin 830 metreden fazla altında üç parça halinde bulunan denizaltının kurtarılacağını söylemişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here