Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat, düzenlenen seçimlerde oyların yüzde 95,1’ini alarak görevde dördüncü dönemini kazandı. Muhalifler ve Batılı ülkeler ise seçimin hileli olduğunu öne sürüyor.

Suriye Halk Meclisi Başkanı Hammuda Sabbağ, seçime katılımın yüzde 78 olduğunu 14 milyon Suriye vatandaşının sandık başına gittiğini açıkladı.

Seçim, barış sürecini yürüten Birleşmiş Milletler’in yeni bir anayasa ve siyasi çözümün önünü açacak uluslararası denetim altında oy kullanılması çağrısına rağmen düzenlendi.

Beşar Esat Facebook’taki kampanyası sayfasından yaptığı açıklamada tüm Suriyeliler’e güçlü milliyetçi duyguları ve kayda değer katılımları için teşekkür etti ve ‘’Suriye’nin çocuklarının ve gençlerinin geleceği için yarından itibaren umut inşa etmek ve Suriye’yi inşa etmek için çalışmalarımıza başlayalım’’ dedi.

Esat, eski kabine bakan yardımcısı Abdullah Sallum Abdullah ve resmi olarak onaylanmış küçük bir muhalefet partisinin başkanı olan Mahmud Ahmed Muri’ye karşı yarıştı. Zayıf olarak nitelenen adaylardan Muri’nin oyların yüzde 3,3’ünü Sallum’un ise yüzde 1,5’ini aldığı açıklandı.

Yetkililerin son günlerde oy vermeyi teşvik etmek için büyük mitingler düzenledikleri ve Esat’ın Alevi azınlık ağırlıklı yönetimini destekleyen güvenlik ekiplerinin devlet çalışanlarına oy kullanmaları talimatı verdiği bildirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here