STM ve ROKETSAN işbirliğiyle geliştirilen ‘Dolanan Mühimmat’ ALPAGUT, EXPO 2022 Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi fuarında tanıtıldı.

Harp sahasında kurraları değiştirecek, Milli Akıllı Dolanan Mühimmat Sistemi kamuoyuna ilk kez saha EXPO 2022 fuarında tanıtıldı. Lansmana Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, ROKETSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Yiğit, ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci ve STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz katıldı.

Savunma sanayiinin iki büyük firmasının ortaklığı ile geliştirilecek olan ALPAGUT, seyir füzelerine göre maliyet etkinliği ve operasyonel kullanım esnekliği ile ön plana çıkıyor

ALPAGUT, Akıncı İHA ve Zırhlı araçlar gibi değişik platformlardan atılabilecek.

Yaklaşık menzili 60+km olan Dolanan Mühimmat’ ALPAGUT, 45 kg ağırlığında 11 kg harp başlığı taşıyor. GPS/INS/IIR/TV güdüm sistemine sahip ALPAGUT, Kara, deniz, hava konuşlu atış yapılabiliyor. İlk atışının gelecek yıl yapması planlanıyor.

Gece ve gündüz operasyon yapabilecek olan ALPAGUT, hareketli veya sabit kara, deniz hedeflerine, radar ve haberleşme sistemlerine, hafif zırhlı kara veya deniz araçlarına, komuta merkezi gibi kritik tesislere, personele ve fırsat hedeflerine karşı etkin bir güç oluşturacak.

ALPAGUT sahip olduğu iki modlu arayıcı başlık ile hedefi fark edilmeden tespit ve teşhis edebilecek. Aynı zamanda konum karıştırıcı sistemlerden etkilenmiyerek, hassas güdüm-kontrol tahrik sistemi ile hedefe nokta atışı yönelebilecek. Sistem tüm bu özelliklerin yanı sıra at-unut özelliği ile de kullanıcısına önemli avantajlar sunacak.

Son yıllardaki savaş ortamlarında Akıllı Dolanan Mühimmat Sistemleri’nin (Loitering Munition) kullanımı giderek artmaya başladı. En son Karabağ savaşı ve Rusya Ukrayna savaşında Dolanan Mühimmatların etkin olarak kullanıldığı görüldü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here