Endonezya Savunma Bakanlığı, İngiliz şirketi Submarine Manufacturing & Products (SMP) Limited’dan 100 milyon dolar değerinde bir denizaltı kurtarma gemisi ile yan ekipman sistemlerini satın almak için bir anlaşma imzaladığını duyurdu.

Anlaşmayı Endonezya şirketi PT BTI Indo Tekno yürütecek ve gemiyi belirli bir yerel tersane aracılığıyla Endonezya Donanması’na teslim edecek.

SMP Limited şirketi, serbest yüzme yetenekli SRV sistemini sağlayacak, acil durumdaki denizaltılardan gelen yaralıları stabilize etmek için ana geminin tıbbi tahliye ve hiperbarik ekipman setinin bir parçası olarak bir dekompresyon odası ile donatılacaktır.

Savunma Bakanlığı açıklamasında, “hava taşınabilir kurtarma denizaltısının hızlı operasyonlar için tasarlandığını ve 50 personeli barındırabileceğini” ekledi.

Ayrıca bakanlık, “Sözleşmenin imzalanmasıyla Endonezya, bölgedeki en gelişmiş denizaltı kurtarma sistemiyle çalışacak. Bu durum Endonezya Donanması’nın savaş yeteneklerini desteklerken denizaltıcının güvenliğini garanti altına alacaktır.” ifadeleri yer aldı.

Endonezya Donanması organik bir denizaltı kurtarma yeteneğine sahip değil. Acil bir durum sırasında yardım sağlamak için yabancı ülkelerle anlaşmalara bağlı kalmak zorunda kalıyor. Örneğin, Endonezya Donanması, KRI Nanggala denizaltısının eğitim görevindeyken 21 Nisan 2021’de kaybolmasının ardından denizaltının arama kurtarma çalışmalarını Singapur Donanması ile ikili bir anlaşma sürdürmüştü.

Tüm mürettebatıyla bir denizaltının kaybı, Endonezya Donanması’nın denizaltı operasyonlarını gözden geçirmesine neden oldu. Bu durum, ticari olarak kiralanmış kurtarma sistemleri kullanarak bazı yüzey muharip gemilerin kurtarma gemilerine dönüştürülmesine yol açtı.

SRV SİSTEMİ

SRV sistemleri, denizaltı kazaları, hasarları veya arızaları sonucu su altında mahsur kalan denizaltı personelini kurtarmak için kullanılır. Bu tür durumlarda, SRV, kurtarma operasyonlarını gerçekleştirmek ve denizaltının içine girerek personeli tahliye etmek için kullanılır.

SRV’ler, serbest yüzme yeteneğine sahiptirler, yani bağımsız olarak su altında hareket edebilirler. Bu, onların denizaltılara yaklaşma ve içine girebilme yeteneğini sağlar.

SRV’ler genellikle tıbbi tahliye ekipmanlarına sahiptirler. Bu ekipmanlar, denizaltı personelinin sağlık durumlarını değerlendirmek ve gerektiğinde tıbbi müdahalede bulunmak için kullanılır. Ayrıca, denizaltı personelinin dekompresyon işlemi için bir dekompresyon odası bulunmaktadır.

SRV’ler genellikle sınırlı sayıda personeli taşıyabilirler. Kapasite, SRV tipine ve tasarımına bağlı olarak değişebilir, ancak genellikle 10 ila 50 kişiyi taşıyabilir.

DEKOMPRESYON ODASI

Dekompresyon odası, özellikle derin deniz dalgıçları veya denizaltı personeli gibi su altında uzun süre kalan kişilerin, su basıncının etkisi altında kalırken vücutlarına biriken azot gazını güvenli bir şekilde çıkarmak için kullanılan özel bir tıbbi tesis veya odadır. Bu gazın hızlı bir şekilde çıkarılması, dekompresyon hastalığı olarak bilinen ciddi sağlık sorunlarının önlenmesine yardımcı olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here