Türk Deniz Kuvvetleri’nin TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR gemileri, Libya’da sel felaketinden etkilenen halka destek amacıyla Libya’ya ulaştı.

Gemilerde AFAD, AKUT, Sağlık Bakanlığı, Sahil Güvenlik ve itfaiye personelinden oluşan 360 görevli bulunmaktadır. Görevli personelle birlikte ambulans, TIR kurtarma ve müdahale araçlarından oluşan toplam 122 araç da Libya’ya ulaştırıldı.

Ayrıca 3 sahra hastanesi ile çeşitli iaşe, barınma ve sıhhi malzemeler de Libya halkına yardım amacıyla gemilerle bölgeye gönderildi.

Bugün TCG OSMANGAZİ gemisi de yardım malzemelerini Libya’ya ulaştırmak üzere İzmir’den hareket edecek.

Felaket boyutlarında sel sularının vurduğu Libya’nın Derna şehrinde, mahallelerin tamamının yok olduğu geniş çaplı bir yıkım yaşandı. Sel felaketinde 11 binden fazla insan hayatını kaybettiği tespit edildi. Belediye başkanının tahminlerine göre, sel nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 20,000’e kadar çıkabilir.

On binlerce insanın yerinden edilmesine yol açan bu felaket, insani bir krize dönüştü. Uluslararası yardım ve kurtarma çabaları hızla başlatıldı, Mısır, Türkiye, Katar ve diğer ülkelerden gelen ekipler, Derna’ya yardım ve kurtarma çalışmaları için ulaşmış durumda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here