Rusya’nın tahıl anlaşmasından çekilmesinin ardından kurulan geçici Karadeniz koridorunu kullanan iki kargo gemisi Ukrayna’nın Odesa limanına ulaştı.

Ukrayna Deniz Limanları Otoritesi’nin çevrimiçi açıklamasına göre, Palau bayraklı iki yük gemisi olan Aroyat ve Resilient Africa, Cumartesi günü Odesa’nın güneyindeki Chornomorsk limanında demirledi.

Bu gemiler, Rusya’nın tahıl anlaşmasından çekilmesinden bu yana Odesa limanlarına ulaşan ilk sivil kargo gemileridir.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Oleksandr Kubrakov açıklamasında, iki geminin Afrika ve Asya ülkelerine yaklaşık 20.000 ton buğday teslim edeceğini belirtti.

Ukrayna ekonomisi tarıma bağımlı olduğundan, uzun bir süre boyunca Birleşmiş Milletler ve Türkiye tarafından sağlanan güvenli sevkiyatı temin eden bir anlaşma kapsamında Karadeniz limanlarından tahıl ihraç edebilmişti. Rus yetkililer, Rus gıda ve gübre sevkiyatlarının kolaylaştırılması taleplerinin karşılanmadığını iddia ederek 17 Temmuz’da anlaşmadan çekildi. Bu çekilmenin ardından Rus Savunma Bakanlığı, Karadeniz’e giden herhangi bir gemiyi Ukrayna limanlarına doğru ilerleyen askeri hedefler olarak göreceğini söyledi.

Ukrayna yönetimi, Tuna Nehri üzerindeki yol ve demiryolu bağlantılarını kullanmaya çalıştı. Ancak bu taşıma maliyetlerini çok yükseltti. Bazı Avrupa ülkeleri bu maliyet nedeniyle tahıl almaktan kaçındı. Ayrıca Tuna limanları deniz limanları kadar yük taşıma kapasitesine sahip değildi.

Karadeniz’deki geçici koridor 10 Ağustos’ta açıldı. Deniz mayınları da seyahati riskli hale getiriyordu. Gemi sigorta maliyetleri operatörler için yüksek maliyetlere neden olabilirdi. Ukraynalı yetkililer, koridorun başta Chornomorsk, Odesa ve Pivdennyi Ukrayna limanlarında sıkışmış gemilerin tahliyesi için kullanılacağını belirtti. Yetkililer, Cumartesi günü koridoru kullanarak Ukrayna limanlarından beş geminin ayrıldığını söyledi.

Rusya tahıl anlaşmasını iptal ettikten sonra Odesa’nın güneyindeki liman altyapısını ve tahıl silolarını füzeler ve insansız hava araçlarıyla hedef aldı. Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanlığı, pazar günü yaptığı açıklamada, Odesa bölgesine 10 füze ve altı İran yapımı Shahed insansız hava aracı ile saldırı yapıldığını duyurdu. Tüm insansız hava araçları ve altı füze düşürüldü, geri kalanı Odesa bölgesindeki bir tarım tesini vurdu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here