ABD’nin Güney Karolina eyaleti, Charleston’da tuhaf bir olay yaşandı. Bugün yerel saat 14:00 civarında Charleston Üssü’nün kuzeyinde meydana gelen olayda, bir F-35B pilotu uçağından atladı. Ancak pilotun atladığı uçak, ortadan kayboldu.


YENİ BİLGİ 19 Eylül 2023 02.10

Kayıp F-35 savaş uçağının bulunduğu ve Güney Carolina’nın Williamsburg ilçesinde düştüğü bildirildi

Enkaz ve parçaların bulunduğu konum, uçağın kalktığı Charleston Üssü’nden yaklaşık iki saat uzaklıkta, 128 km (80 mil) kuzeydoğuda olduğu açıklandı.

Askeri yetkililer, Güney Karolina’da kaybolan bir F-35 savaş jetine ait enkaz alanını bulunduğunu doğruladı. Bir savunma yetkilisi ve Deniz Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, “enkaz alanı, Pazar günü Charleston, Güney Karolina yakınlarında kaybolan bir F-35 savaş jetinin kalıntıları olarak bulunup tanımlandı.” denildi.


Pilot, Charleston mahallesine paraşütle indi ve şu an stabil bir durumda bulunuyor. Ancak atladığı gelişmiş savaş uçağı olan F-35B’nin yeri tespit edilemedi.

F-35B, Amerika Birleşik Devletleri Deniz Piyadeleri için bir ana F-35B üssü olan Beaufort Deniz Piyadeleri Hava Üssü’nden kalktı. Bu uçuş, iki uçaklık bir görevdi ve diğer F-35B güvenli bir şekilde MCAS Beaufort’a iniş yaptı.

Şu an için pilotun neden atladığına dair bir bilgi bulunmuyor. Ancak Federal Havacılık İdaresi (FAA) verilerine göre, uçağı bulma çalışmaları Lake Moultrie ve Lake Marion bölgelerinde devam ediyor. Joint Base Charleston’dan Kıdemli Üstçavuş Heather Stanton, basına yaptığı açıklamada, uçağın aranmasının sürdüğünü belirtti.

Ancak bu olayın ilginç yanı, Savunma Bakanlığı’nın (DoD), F-35B’nin atladıktan önce otopilota alındığını söylemesi. Savaş uçaklarının pilotlarının kokpitleri terk ettikten sonra uzun süre ‘zombi durumunda uçması ve hatta pilotların kokpitleri terk ettikten uzun bir süre sonra yere sağlam bir şekilde inmeleri nadir bir durum değil.

Benzer bir durum 1970 yılında yaşanmış, F-106 model bir savaş uçağı, pilotunun kokpitini terk ettikten sonra karın üstüne iniş yapmıştı. Yine 1988 yılında bir Sovyet MiG-23, pilotu uçaktan ataladıktan sonra Polonya’dan Belçika’ya kadar uçtu.

F-35B daha kısa menzilli bir uçağa göre önemli bir menzili bulunuyor. Otopilot modunda, yakıt durumuna bağlı olarak yüzlerce mil uçabilir. Şu ana kadar herhangi bir kaza haberi alınmadığına göre muhtemelen seyrek nüfuslu bir bölgede düşmüş olabilir. Eğer uçak Atlantik’e düşmüşse, bulunması daha da zor olabilir.

Ayrıca, uçağın konfigürasyonu ve aviyoniklerinin işlevselliği de bir sorun olabilir. F-35’ler, transit uçuşlarında ve bazı operasyonel görevlerde radar yansıtıcılar kullanırlar. Eğer uçak tamamen gizli konfigürasyonda ve aviyonikleri işlevsizse, onu takip etmek zor olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here