Ege’de nefes kesen EFES-2022 Tatbikatı başarıyla tamamlandı

0
1016

EFES-2022 Birleşik “Müşterek Fiilî Atışlı Arazi Tatbikatı” kapsamında ‘Seçkin Gözlemci Günü çerçevesinde bugün ateş destek vasıtası himayesinde hava destek harekatı ve amfibi harekat icra edildi. 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK)  planlı tatbikatlarından EFES-2022 Birleşik “Müşterek Fiilî Atışlı Arazi Tatbikatı”,  Türk Silahlı Kuvvetlerin eğitim seviyesini, manevra ve ateş gücünü, ulaştığı üstün teknolojiyi, kuvvetler arası ve uluslararası koordinasyonu göstermesi bakımından önemli görülmektedir. 

EFES tatbikatları 1975 – 2016 yılları arasında Milli, 2016 yılından itibaren uluslararası düzeyde  gerçekleştirildi.

Bu yıl düzenlenen EFES-2022 Tatbikatına, TSK’nın ana unsurları yanında fiili ve gözlemci olarak 37 dost ve müttefik ülke katıldı. Ayrıca kapsamlı yaklaşım çerçevesinde 7 Bakanlık, 9 Kamu Kurum Kuruluşu ve 43 Savunma Sanayii firması tatbikata yer aldı.

Tatbikatta 1022’si dost ve müttefik ülke olmak üzere, toplam 10.293 personel görev aldı.

Jenerik bir senaryoya dayanan tatbikat, bilgisayar destekli komuta safhası 9-18 Mayıs 2022 tarihleri arasında 28 dost ve müttefik ülke katılımıyla icra edildi. Tatbikatın fiili safhası 18 Mayıs’ta başlamış , dün geceki bölümünde ön kuvvet harekatı, özel kuvvet harekatı, kara, deniz ve hava ateş destek vasıtaları ile muharebe sahasının şekillendirilmesine müteakip koordine olarak  hava hücum harekatı ve Amfibi harekatı olarak gerçekleştirildi.

TATBİKAT SENARYOLARI

Bugünkü tatbikat senaryosu kapsamında, dost kuvvetlerin taaruzlar karşıt kuvvetin tahkim edilmiş ağır silah mevzilerinden açılan ateş nedeniyle yavaşladı. Tugay Taktik Harekat Merkezi tarafından karşıt kuvvet üzerinde ateş baskısını devam ettirmek  ve tespit edilen ağır silah mevzilerini tahrip etmek maksadıyla plansız hava sahası koordinasyon bölgesi uygulanması emri verildi.

Hedef bölgesi ‘zamanca ayrım yöntemiyle’ ateş destek vasıtaları ve taaruz helikopterleri tarafından aynı andan koordineli olarak ateş altına alındı. Taaruz helikopterleri bölgeyi terk ederken ateş destek vasıtaları hedefi ateş altına aldı. Taarruz helikopterlerinin bölgeden emniyetli şekilde çıkması sağlandı.

Karşıt kuvvet üzerindeki baskıyı devam ettirmek ve tespit edilen ağır silah mevzilerinin tahrip etmek amacıyla topçu ateşi altına alınan  hedefler  imha edildi. 

Karşıt kuvvet birliklerini ikmal yapmak maksadıyla kullandıkları yol üzerindeki araçlar, Hava Görev Komutanlığı’na bağlı  4 adet T129 ATAK Taarruz helikopteri, lazerle işaretlenen yerli imkanlar ile üretilen lazer güdümlü CİRİT, lazer güdümlü uzun menzilli tanksavar füzesi LUMTAS  ve 20 mm’lik top ile ateş altına alınarak imha edildi.

ATAK taarruz helikopteri Flare atışı yapıyor

Helikopterlerin bölgeyi terk etme esnasında hedefler topçu ve havan  unsurları tarafından ateş altına alındı. Ayrıca helikopterler karşıt kuvvetin hava savunma sistemlerinden korunmak için Flare atışı yaparak bölgeden ayrıldı. İkinci ATAK taarruz helikopter kolu Başka bir hedefi roket ve top ile ateş altına alarak imha etti.

Hava Görev Komutanlığı’na bağlı  4 adet T129 ATAK Taarruz helikopteri kolu atışa hazırlanıyor.

Karşıt kuvvetleri temsil eden hedeflere (Tanksavar mevzi)  Kaideye monteli silah sistemi CİRİT ile ateş altına alınarak imha edildi. 

Amfibi hücum harekatını desteklemek amacıyla hava gücü tarafından bölgedeki karşıt kuvvet mühimmat depolarının bulunduğu alana 2 adet F-16 savaş uçağı ile taarruz icra edildi. Savaş uçakları yüksek irtifadan hava savunma sistemlerinin tesirli menzilinin dışında kalacak şekilde hedeflerini imha etti. Karşıt kuvvetleri temsil eden muharebe merkezi ve hava savunma sistemi, F-16’ların görüş ötesi menzilden yaptıkları atışla imha edildi.

Hava taarruzu ardından isabet alan F-16 savaş uçağı pilotu atlayarak yere indi. Pilotu kurtarmaka amacıyla Hava Gücü Personel Kurtarma Görev Gücü görevlendirildi. Bu kuvvet yurt içinde ve yurt dışında personel kurtarma, yakın hava desteğinde ileri muharebe kontrolü desteği, kurtarma harekatına yönelik özel harekatın desteklenmesi görevlerini yerine getirmektedir. Kurtarma harekatında personel kurtarma timleri, ATAK taarruz helikopteri ve savaş uçakları katıldı.Personel kurtarma timleri atlayan pilot ile telsiz irtibatı kurularak harekat tarzı belirledi. Arama Kurtarma helikopteri ile bölgeye gelen timler, taarruz helikopterleri tarafından 20 mm’lik top atışı ve savaş uçakları atışı ile korundu ve pilot emniyetli şekilde kurtarıldı.

Karşıt kuvvetleri temsil eden muharebe merkezi ve hava savunma sistemi, F-16’ların görüş ötesi menzilden yaptıkları atışla imha edildi.

Kurtarma operasyonunda  ATAK taarruz helikopterleri karşıt kuvvet unsurlarına fazla görüntü vermemek maksadıyla  ‘Hop-pap’ olarak adlandırılan uçuş hareketi ile sütre üzerinden kısa süre görüntü vererek atışlarını yapıp, tekrar sütre gerisine inerek 20 mm top atışları hedefleri baskı altında tuttu.

Özel tim personeli  çabuk iniş tahliye halatı ile inerek üst düzey komutanın konvoyuna müdahale ediyor.

Başka bir senaryoda Karşıt Kuvvetlerin üst düzey komutanı araç ile intikal ederken Özel Kuvvetler tarafından icra edilen harekat ile ele geçirildi. Harekata ATAK helikopterleri himayesinde Genel Maksat Skorsky helikopterleri üst düzey komutanın konvoyunun önünü kesti. Lider helikopterde bulunan Özel Kuvvet birimi keskin nişancıları hedef aracın motor bölümüne anti meteryal mermi ile ateş açarak araç durudu. Özel tim personeli  çabuk iniş tahliye halatı ile inerek üst düzey komutanın konvoyuna müdahale etti. Bu esnada ATAK helikopterleri yakın hava desteği kapsamında bölgede kalırken, Genel Maksat Helikopterleri da emniyetli bölgeye çekildi. Özel tim personeli üst düzey hedefi canlı olarak ele geçirmesinin ardından emniyetli bölgede bekleyen Genel Maksat helikopterleri çağrılarak bölgeye intikal etti. Özel tim personeli süratle helikopterler binerek bölgeden uzaklaştı.

Amfibi çağrı dalgasına himaye görevi ile görevlendirilen  AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı harekatın hızın etkileyen karşıt kuvvet ağır silah mevzine başarılı atış icra etti. Atış Lazer arayıcı başlıklı MAM-L mühimmatı ile aynı andan iki mühimmat kullanarak gerçekleştirildi. Batman Hava meydanın kalkan AKINCI 1450 kilometre uçarak hedef bölgesine 20 fit irtifadan mühimmatını bıraktı. 

Hava Hücum Harekatına toplam 19 helikopter katıldı.

Hava Hücum Kolunda Türkiye’nin koordinatörlüğünde toplam 8 ülke personeli görev aldı. Bu kaldırmada 4 ATAK Taarruz helikopteri himayesinde 4 Cougar, 5 Skorsky, 4 CH-47 ve 2 CH-53 ağır yük helikopteri olmak üzere toplam 19 helikopter bulundu. Hava Hücum Harekatı Genel Maksat Helikopterlerinin sağında ve solunda bulunan ATAK Taarruz helikopteri himaye edildi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here