Elazığ Depreminin ardından başlatılan kurtarma ve yardım faliyetlerine Türk Silahlı Kuvvetleri 9 nakliye uçağı ve ANKA İnsansız Hava Araçları ile destek verdi. AFAD, UMKE, Ankara İtfaiyesi ve AKUT’tan yaklaşık 184 arama kurtarma personeli deprem bölgesine nakliye uçakları ile çok kısa zamanda taşındı.

Milli Savunma Bakanlığı yaptığı duyuruda, “ Yardım personelini ve ihtiyaç duyulan malzemeleri #Elazığ’a ulaştırmak maksadıyla Türk Silahlı Kuvvetlerimize ait 9 Nakliye Uçağı ile 10 görev icra edildi.“ ifadeleri yer aldı.

Depremin duyulmasının ardından Kayseri Hava Üs Komutanlığından konuşlu A-400 nakliye uçakları kısa sürede kalkarak İstanbul Yeşilköy Havalimanına intikal etti. AFAD ekiplerini, Jandarma Arama-Kurtarma Timlerini, Sağlık Bakanlığı personelini ve ihtiyaç duyulan malzemeleri Alan uçaklar havalanarak deprem bölgesine ulaştı.Ayrıca Konya ve Anakara’dan kalkan nakliye uçakları bölgeye personel ve yardım ekipmanını taşıdı.

Elazığ ve Malatya çevresinde etkili olan deprem hasarını tespit etmek amacıyla görevlendirilen 1 adet ANKA İnsansız Hava Aracı müdahale edilecek yerleri belirledi. Yine bölgede keşif çalışmalarını desteklemek için İnsanlı Keşif Uçağı (UKI) görevlendirildi.

Bir adet Ambulans uçak olmak üzere 9 adet nakliye uçağı 184 personel ve 15 aracı Elazığ’a ulaştırdı.TSK İnsani Yardım Tugayı Doğal Afet Taburu gerektiğinde Elazığ’a gidecek şekilde hazırlandı.

TSK, AFAD malzemelerini Malatya’nın Doğanyol ve Kale ilçelerine ulaştırılması için 8 tır görevlendirdi. Malatya Valiliği’nin talebiyle ilçelerde çadır kurma faaliyetlerine askeri personelde katıldı.

İlk kez bir deprem yardım faliyetinde kullanılan ATLAS A-400M Nakliye uçağı ile tek seferde daha ağır veya hacimli malzemeler taşınabileceği gibi, daha önce hava yolu ile taşınamayan silah sistemleri ve araçlar da bir yerden başka bir yere intikal ettirilebiliyor.

A-400M uçağı küçük bir hastaneye dönüşebiliyor. Kabini tıbbi ekipmanların çalışmasına imkan verirken, 25 hasta bakıcı personel ile 66 hasta ve 4 yoğun bakım ünitesi uçakta taşınabiliyor. Pek çok nakliye uçağında olmayan imkanlara sahip olan A-400, akciğer delinmeleri ve kafa travması gibi kritik yaralanmalarda deniz seviyesindeki kabin yüksekliğinde çalışabiliyor. Uçak bulaşıcı hastaların taşınmasında son derece güvenli bir izolasyon kabarcığı ünitesi olan Hava Nakil İzolatörünü (ATI) destekleyebiliyor. İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan A-400M uçağını Ebola hastalarını Sierra Leone’den İngiltere’ye güvenli bir şekilde taşınmasında kullanmıştı.

Eylül 2018’de Pakistan Deniz Kuvvetlerine ait helikopterin Arap denizinde düşmesinin ardından başlatılan arama çalışmalarına katılmak üzere Türk Deniz Kuvvetlerinden 25 kişilik arama kurtarma timi bölgeye A-400M uçağı ile gönderilmişti.

A-400 uçakalarının Hv.K.K.lığının envanterine girmesiyle; sürat, menzil ve ağırlık olarak taşıma kapasitesi iki katına çıktı, sahip olduğu birçok yeni kabiliyet ile TSK, dünyanın her yerinde harekât düzenleyebilme yeteneği kazandı. Sipariş verilen 10 ATLAS A-400M nakliye uçağından 9 adeti Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi, son uçak 2022 yılında envantere girmesi bekleniyor.

İnsani yardım ve doğal afetlerde geniş hacimli nakliye uçaklarına ihtiyaç duyulmaktadır. TSK envanterinde bu tür uçakların sayısının arttırılması planlanabilir. Ayrıca MRTT yani Çok Görevli Nakliye ve Tanker uçakları tanker görevlerinin yanı sıra kabini tamamen koltuklu hale getirilerek intikal veya yük taşıma amaçlı da kullanılabiliyor.

Örneğin Airbus A330 MRTT uçağı 111 tona kadar yakıt taşıyabiliyor. Güvertesine ek yakıt tankaları takılarak yakıt alma kapasitesi arttırılabiliyor. Uçak alt güvertenin birleştirilmesiyle 45 tona kadar yük taşıyabiliyor. 272 yolcu kapasitesi olan uçak kuvvet nakillerinde ve acil durumlarda sağlık görevlisi, 20 yakın yatak, 100 yolcu, 2-4 adet yoğun bakım yatağı ile küçük bir hastane (aeromedical evacuation (MedEvac) olabiliyor.

Ayrıca A330 MRTT tipik bir görev kuvvetini uzun mesafelere hızlı şekilde taşıyabiliyor. Uçak 4 avcı uçağı, 50 personel ve 12 ton yükle (bagaj, yedek parça ve ekipman) 5200 km uzaklıktaki Afganistan’a Avrupadan direk uçuşla götürebiliyor.

Kaynak: MSB, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here