Savunma Sanayii Başkanlığı Dünyada elektronik harp kabiliyetine sahip ilk Silahlı İnsansız Deniz Aracı MARLIN SİDA’nın görüntülerini paylaştı.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ” Türkiye sahada oyun değiştirici olarak gösterilen SİHA’larından sonra, SİDA’larıyla da iddiasını ortaya koyuyor! MARLIN SİDA dünyada elektronik harp kabiliyetine sahip ilk insansız suüstü aracı oldu! Geriden gelen değil, öncü olan Türkiye! “ ifadelerini kullandı.

Savunma Sanayii Başkanlığı koordinesinde yürütülen ve Sefine Tersanesi-Aselsan işbirliğiyle üretilen MARLIN isimli insansız deniz aracı Türkiye’nin bu alanda bugüne kadar ürettiği en yetenekli insansız su üstü aracı olarak öne çıkıyor.

Yaklaşık 15 metre uzunluğa sahip platform su üstü harbi, su altı harbi, elektronik harp ve asimetrik harekatla ilgili çok önemli imkan ve kabiliyetlere sahip. Hücumbotların sahip olabileceği yetenekleri bünyesinde barındıran MARLIN kimi noktalarda hücumbotlardan daha esnek kullanılabilecek bir deniz harp platformu dahi olabilir.

Halihazırda MARLIN’in üzerinde bulunan elektronik harp sistemi dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyor. Bu haliyle MARLIN, üzerinde elektronik harp sistemleri taşıyan dünya üzerindeki ilk insansız su üstü platformu.

MARLIN SİDA önümüzdeki günlerde Portekiz’de düzenlenecek olan NATO Tatbikatı’na katılacak.Türkiye, NATO tatbikatında su altı ve su üstünde keşif-gözetleme, istihbarat, elektronik harp, hedef tespit ve teşhisi, amfibi harekatın desteklenmesi gibi hepsi kendi klasmanında özel görevler üstlenmiş olacak. 

Ayrıca Türk Savunma Sanayii firmalarının geliştirdiği dört SİDA projesi daha bulunuyor. ULAQ (Ares+Metaksan), SALVO (Dearsan), SANCAR ( Yonca-Onuk + Havelsan, RD-09 (Sefine+Aselsan)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here