Endonezya başkenti Jakarta’da düzenlenen tören ile 42 adet yeni nesil Rafale savaş uçağı alınması için sözleşme imzalandı.

Sözleşme, Fransız Savunma Bakanı Florence Parly ve Endonezya Savunma Bakanı Prabowo Subianto huzurunda, Dassault Aviation Yönetim Kurulu Başkanı CEO’su Eric Trappier ve Hava Kuvvetleri Komutan yardımcısı Mareşal Yusuf Jauhari tarafından imzalandı.

Anlaşma kapsamında Rafale savaş uçağı alımı ile mürettebat eğitimi, Endonezya hava üsleri için lojistik destek, iki tam görev simülatörlü eğitim merkezi bulunuyor.

Sözleşmenin değeri hakkında resmi açıklanma yapılamdı, fakat 12-15 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

Dassault Aviation Yönetim Kurulu Başkanı CEO’su Eric Trappier (solda) ve Hava Kuvvetleri Komutan yardımcısı Mareşal Yusuf Jauhari (sağda) tarafından imzalandı

Dassault Aviation basın açıklamasında, Bu sözleşme Dassault Aviation’ın ülkedeki varlığını hızla artırmasını sağlayacak ve uzun vadede bir ortaklığın başlangıcını işaret ediyor. Aynı zamanda, dünyanın en büyük takımadalarının uluslararası sahnede kilit bir güç olarak konumunu pekiştiriyor.” ifadelerini kullandı.

Geçen yıl Avustralya’nın Paris ile yaptığı multi-milyarlık denizaltı anlaşmasını iptal ederek, büyük bir diplomatik sürtüşmeye neden olmasının ardından hassas sayılan bölgeye atıfta bulunan Fransız Savunma Bakanı Florence Parly, “Endonezya ayrıca denizaltı sektöründe sanayimizle işbirliği yapmayı taahhüt ediyor” ifadelerini kullandı.

Endonezya Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Fadjar Prasetyo, Endonezya’nın Rusya’dan Sukhoi savaş uçağı satın alma anlaşmasından vazgeçtiğini duyurmuştu. Presetyo, Amerikan F-15EX veya Fransız Rafale savaş uçaklarından birin tercih edeceklerini söyledi.

Mareşal Fadjar Prasetyo, Endenozya’nın 4.5 nesil orta siklet veya ağır siklet avcı uçağı aradığını söyledi. Prasetyo, Endonezya’nın bütçeye bağlı olarak iki ile üç filo savaş uçağı (filo başına 12 ila 24 uçak) istediğini de sözlerine ekledi.

Hava Kuvvetleri Komutanı Su-35 siparişinin mevcut durumundan bahsetmeden, Hava Kuvvetleri’nin ilk uçakları 2027 civarında teslim alacağını söyledi.

Moskova’nın Cakarta elçisi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “anlaşmanın henüz ölmediğini” söylese de, Endonezya uzun süreli satın alma süreci ve ABD yaptırımlarından (CAATSA) korkması nedeniyle artık Rusya’nın Sukhoi Su-35 Flanker uçakları ile ilgilenmediği belirtildi.

Rusya ve Endonezya 11 uçak için 1,14 milyar dolar değerinde bir sözleşmeyi Şubat 2018’de imzalamıştı.

CAATSA yasası 2017’de Kongre tarafından kabul edildi ve hükümetleri veya kuruluşları İran, Kuzey Kore ve Rusya gibi Amerikan hasımlarından silah, askeri donanım ve parçalar edinmekten caydırmayı amaçlıyor.

Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık Ağustos ayında AUKUS anlaşmasını imzaladıktan sonra, bazı analistler Endonezya’nın Sukhoi satın alma planını Fransa lehine terk edebileceğini söylemişti. Endonezya, 7 Haziran 2021’de Fransa’dan 36 Rafale avcı uçağı ve destek paketi satın almak için bir niyet mektubu imzaladı.

Geçen yıl Endonezya ordusu Çin’in Endonezya karasularına girmesine karşı agresif bir tavır aldı. Jakarta Ordunun alarm durumunu yükselterek Güney Çin Denizi bölgesine F-16 savaş uçakları ve savaş gemileri konuşlandırarak yanıt verdi.

Haziran 2021’de yayınlanan bir cumhurbaşkanlığı kararnamesi taslağına göre, Endonezya hükümeti askeri harcamalarını yükseltmek ve ordusunu modernize etmek amacıyla önümüzdeki üç yıl boyunca 125 milyar dolar harcamayı planlıyor.

Endonezya Savunma Bakanı Prabowo, 2019’da göreve başladığından bu yana, savunma anlaşmalarını güvence altına almak için ABD, Rusya, Çin, Güney Kore, Türkiye ve Fransa dahil olmak üzere silah üreten ülkeleri ziyaret etti.

Endonezya Savunma Bakanlığı, Rafale ve F-15X’leri satın alma planlarına ek olarak, bu yılın başlarında ABD’de Lockheed Martin tarafından üretilen 15 C-130J nakliye uçağı ve iki Fransız Airbus 330 Çok Amaçlı Tanker Taşımacılığı (MRTT) satın alma planlarını açıkladı.

Endonezya, geçen ay düzenlenen Dubai Air show fuarında iki Airbus A400M nakliye uçağı siparişi vermişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here