Fransız gemi yapımcısı Naval Group ve Endonezya devlete ait gemi yapımcısı PT PAL denizaltı alanındaki işbirliğini artırmak için bir Mutabakat Zaptı (MOU) imzaladı.

Fransız Savunma Bakanı Florence Parly, 42 adet yeni nesil Rafale savaş uçağı alınması için düzenlenen törende yaptığı konuşmada, ” Ayrıca Endonezya denizaltı sektöründe sanayimizle işbirliği yapmayı taahhüt ediyor” ifadelerini kullandı.

Fransa Bakan Parly, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ” İşbirliğimiz deniz sahasını da kapsıyor.Endonezya, Fransız yapımı iki “Scorpène” denizaltısı satın alma niyetini açıkladı.” dedi.

Anlaşma Naval Group CEO’su Eric Trappier’in PT PAL tesislerini ziyaretinde imzalandı.

Naval Grubun açıklamasında,Naval Group ve PT Pal, Endonezya Donanmasının artan gereksinimlerini karşılamak için her iki ortağın yeteneklerinden yararlanmayı amaçlayan bir Mutabakat Zaptı imzaladı. Her iki şirket de kendi pazarlarında liderdir. Endonezya Donanması’nın ihtiyaçlarını karşılamak için çözümler sağlamak, aynı zamanda Endonezya şirketlerini içeren ortak bir Ar-Ge merkezi açarak, işbirliklerini daha da artırmaya istekli olduklarını teyit etmektedir.” ifadeleri yer aldı.

Yerel yerel kaynaklara göre Mutabakat Zaptı, iki Scorpene tipi denizaltı alımı ile birlikte destek, silah ve eğitimleride kapsıyor. Naval Grubu yetkilileri denizaltıların Endonezya’da PT PAL tersanesinde inşa edileceğini doğruladı.

Kaynak: Navalnews

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here