Endonezya Deniz Kuvvetleri’ne bağlı Alman yapımı KRI Nanggala-402 tipi 53 mürettebatlı denizaltı,Bali’nin kuzeyinde gerçekleştirilen torpido tatbikatı sırasında komuta merkeziyle iletişimin kesilmesi sonucu kayboldu.

Endonezya ordusu, kaybolan denizaltıyı bulmak üzere arama kurtarma çalışmalarına başladı.

Yerel medya, Savunma Bakanlığı’nın Avustralya ve Singapur’dan arama çalışmaları konusunda yardım istediğini bildirdi. Endonezya medyasındaki habere göre denizaltı ile iletişimin 700 metre derinlikte kesildiği aktarıldı. 

Denizaltının kaybolduğu bölgede petrol sızıntısı tespit eden yetkililer, denizaltıda bir hasarın oluştuğu izlenimi aldıklarını belirtti. Cakra sınıfı KRI Nanggala 402 denizaltısı birkaç günlük oksijen rezervine sahip olduğu kaydedildi. Savunma analistleri geminin 700 metre (2.300 fit) derinliklere kadar batması durumunda parçalanabileceği konusunda uyardı.

Donanma sözcüsü Julius Widjojono Perşembe günü yaptığı açıklamada, arama ekiplerinin petrol tabakasının etrafındaki bir alana odaklandığını, ancak geminin tam konumunun henüz tespit edilmediğini söyledi.

Denizaltının çok büyük derinliklere batmış olabileceğini belirten Donanma yetkililer, ” bir elektrik kesintisi meydana geldi, Denizaltı kontrol edilemedi ve acil durum prosedürleri başlatılamadı; bu da geminin 600 veya 700 metreye kadar inmesine neden oldu” dedi.Donanma, denizaltıyı aramak için altı savaş gemisi ve bir helikopterin gönderildiğini açıkladı.

Türkiye, ABD, Avustralya, Fransa ve Almanya gibi diğer ülkeler yardım teklifinde bulundu.Komşu ülkeler Singapur ve Malezya, denizaltı kurtarma gemilerini bölgeye gönderdi. Singapur’un denizaltı kurtarma gemisi MV Swift Rescue da bölgeye gittiği belirtildi.

Endonezya Donanması’nın Tip 209/1300 (Cakra sınıfı) denizaltıları, KRI Cakra ve KRI Nanggala, 1981’de Alman Howaldtswerke-Deutsche Werft (HDW, TKMS) tarafından inşa edildi. 59,5 metre uzunluğa, 1.390 ton su altı deplasmanına sahip, 240 metre test derinliği ve 50 günlük dayanıklılığı bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here