Endonezya Hava Kuvvetleri, Katar’ın Fransız yapımı Dassault Mirage 2000 savaş uçaklarını filosuna katmak için bir sözleşme imzaladığını duyurdu.

Endonezya Hava Kuvvetleri basın açıklamasında, Ocak ayında Katar Emiri Hava Kuvvetleri’nin 12 adet Dassault Mirage 2000 savaş uçağını filosuna katmak için 795.14 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladığını belirtti.

Açıklamada, Grumman F-5E/F Tiger II avcı uçaklarının emekliye ayrılması ve Hawk uçaklarının eskimesi nedeniyle Endonezya’nın acil bir önlem olarak Katar jetlerini edinme kararının alındığı vurgulandı.

Katar Hava Kuvvetleri’nin dokuz adet tek koltuklu Mirage 2000-5EDA uçağı ve üç adet çift koltuklu Mirage 2000-5DDA uçağı filosuna sahip olduğu bilinmektedir.

Endonezya, anlaşmayı finanse etmek için yabancı kredilerden faydalanacak. Sözleşme kapsamı 14 motor, üç yıl süreyle destek hizmetleri, yer destek ekipmanları, ekip eğitimi ve diğer destekleri içermektedir. Uçaklar sözleşme tarihinden itibaren iki yıl içinde teslim edilecek.

Endonezya Hava Kuvvetleri, Mirage 2000’leri Kalimantan adasının batı kıyısındaki Pontianak’taki Supadio Hava Üssü’nde konuşlandırmayı planlamaktadır. Üs, Güney Çin Denizi’ne yakın bir konumda yer almakta olup, Hava Kuvvetleri’nin BAE Hawk 109 eğitim uçağı ve Hawk 209 hafif muharip uçağını kullanan 1. Filo’nun merkezidir.

Endonezya, Rus yapımı Sukhoi Su-35 Flanker savaş uçaklarını satın almayı planlamış, ancak Rusya’ya uygulanan yaptırımlar nedeniyle bu çabayı iptal etmek zorunda kaldı. Bunun yerine, Fransa’ya yönelen Endonezya, 42 adet Dassault Rafale çok amaçlı savaş uçağının alınması hedefiyle 2022’nin başlarında bir sözleşme imzalamıştı. İlk üç Rafale’nin 2026’da teslim edilmesi planlanmaktadır.

Ayrıca Endonezya, Boeing F-15EX Eagle savaş uçaklarının satın alınması konusunda müzakereler yürütmektedir. Hava Kuvvetleri, ABD hükümeti ile teklif mektubu ve kabul sürecini görüştüğünü açıklamıştır.

Endonezya Hava Kuvvetleri, Hawk uçaklarının yanı sıra iki filo Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon ve bir filo Rus yapımı Sukhoi Su-27/30 Flanker savaş uçağına sahiptir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here