Endonezya tarafından satın alınan 4.5 nesil Dassault Rafale savaş uçaklarında görev yapacak 6 pilot eğitim oturumlarına katılmak için Fransa’ya gönderildi.

Endonezya Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Fadjar Prasetyo, pilot ve mühendislerin eğitim için Fransa’da 3 ay geçireceklerini bildirdi.

Endonezya başkenti Jakarta’da düzenlenen tören ile 42 adet yeni nesil Rafale F4 savaş uçağı alınması için 10 Şubat 2022’de imza atmıştı. Anlaşma kapsamında 30 tek kişilik ve 12 çift koltuktan oluşan sipariş ile birlikte mürettebat eğitimi, Endonezya hava üsleri için lojistik destek, iki tam görev simülatörlü eğitim merkezi bulunuyor.

Sözleşmenin değeri hakkında resmi açıklanma yapılamdı, fakat 12-15 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

Endonezya Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Fadjar Prasetyo, Endonezya’nın Rusya’dan Sukhoi savaş uçağı satın alma anlaşmasından vazgeçtiğini duyurmuştu. Presetyo, Amerikan F-15EX veya Fransız Rafale savaş uçaklarından birin tercih edeceklerini söylemişti.

Rusya ve Endonezya 11 uçak için 1,14 milyar dolar değerinde bir sözleşmeyi Şubat 2018’de imzalamıştı.

Rafale savaş uçakları birçok ülkeye ihraç edilmek üzere pazarlandı ve Mısır Hava Kuvvetleri, Hindistan Hava Kuvvetleri, Katar Hava Kuvvetleri, Yunan Hava Kuvvetleri, Hırvat Hava Kuvvetleri, Endonezya Hava Kuvvetleri ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından satın alınmak üzere seçildi.

Endonezya Savunma Bakanı Prabowo, 2019’da göreve başladığından bu yana, savunma anlaşmalarını güvence altına almak için ABD, Rusya, Çin, Güney Kore, Türkiye ve Fransa dahil olmak üzere silah üreten ülkeleri ziyaret etti.

Endonezya Savunma Bakanlığı, Rafale ve F-15X’leri satın alma planlarına ek olarak, bu yılın başlarında ABD’de Lockheed Martin tarafından üretilen 15 C-130J nakliye uçağı ve iki Fransız Airbus 330 Çok Amaçlı Tanker Taşımacılığı (MRTT) satın alma planlarını açıkladı.

Endonezya, geçen ay düzenlenen Dubai Air show fuarında iki Airbus A400M nakliye uçağı siparişi vermişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here