Ukrayna Ordusu Polonya’dan tedarik edilen 155 mm Krab Kundağı Motorlu Obüs (KMO) silahlarını aktif bir şekilde kullanıyor. Topların kullanılmasına ilişkin bir video Radio Svoboda tarafından yayımlandı.

Video Polonya kundağı motorlu toplarının Luhansk bölgesindeki Rus mevzilerini ateş altına alınması sırasında çekildi. Bir İnsansız Hava Aracı (İHA)ile yapılan keşif sırasında Rus 2S19 Msta-S kundağı motorlu topların konumları tespit ediliyor, ardından Ukrayna topçusu dört adet M982 Excalibur yüksek hassasiyetli topçu mühimmatıyla hedefleri ateş altına alıyor. Mühimmatın ikisi Rus kundağı motorlu toplarına tam isabet kaydetti, diğer ikisi düşman KMO’ların yaklaşık üç metre uzağına isabet etti.

Cephe hattında KMO’ların yoğun bir şekilde kullanıldığını belirtilen videoda durum her gün değiştiği, Rus topçusunun daha fazla top ve mermiye sahip olmasına rağmen birliklerin ilerleyemediği söyleniyor.

Yayımlanan video haberle, Polonya Krab Kundağı Motorlu Obüs (KMO) silahlarının yüksek hassasiyetli Excalibur mermisi ateşlemek için uyarlandığı ilk kez sahada görülmüş oldu.Buda KMO’nun 50 km’den daha uzak mesafedeki hedefleri isabetli atışlarla vurma seçeneğine sahip olduğu anlamına geliyor.
        

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here