Eski Japonya Başbakanı Şinzo Abe seçim çalışmaları sırasında silahlı saldırıda hayatını kaybetti.

Japonya’nın en uzun süre görev yapan liderine, 41 yaşındaki bir kişi yerel saat 11:30 sıralarında arkadan silahla saldırdı. Polis yetkilileri Kintetsu Demiryolu’nun Yamato-Saidaiji İstasyonu önünde konuşurken iki el silah sesi duyulduktan sonra Şinzo Abe’nin yere yığıldığını söyledi. Kanlar içindeki Abe hastaneye kaldırıldı.

Polis, Nara sakinlerinden Tetsuya Yamagami’nin cinayete teşebbüs şüphesiyle olay yerinde tutuklandığını söyledi. Hükümet kaynakları, şüpheli daha önce Deniz Öz Savunma Kuvvetlerinde görev yapmış eski bir asker olduğunu bildirdi.

Saldırganın amacının tam olarak bilinmediğini söyleyen Başbakan Fumio Kishida, kampanya yürüttüğü Yamagata Eyaletinden helikopterle Tokyo’daki ofisine döndü. Başbakan Kishida, 67 yaşındaki eski liderin vurulmasını “mümkün olan en güçlü şekilde” kınadı ve “böyle bir barbarca hareketin asla yapılmaması gerektiğini” söyledi.

İktidardaki Liberal Demokrat Parti’nin uzun zamandır lideri olan Abe, Pazar günkü Meclis seçimlerinde yarışan bir adayı desteklemek için şehirdeydi. Saldırı meydana geldiğinde tren istasyonunun yakınındaki kalabalığa konuşma yapıyordu.

Siyasi aileden gelen Abe, 1993 yılında Temsilciler Meclisi’ne seçilmeden önce babası eski Dışişleri Bakanı Shintaro Abe’nin sekreteri olarak görev yaptı. 2006-2007 yılları arasında kısa bir süre başbakanlık yaptıktan sonra 2012’de tekrar göreve başladı. Yaklaşık sekiz yıl başbakanlık görevi yapan Şinzo Abe sağlık sorunları nedeniyle istifa etti.

İkinci döneminde, büyük parasal gevşeme, mali teşvik ve deflasyonu yenmeyi ve ülkenin durgun ekonomisini tersine çevirmeyi amaçlayan yapısal reformların damgasını vurduğu “Abenomics” olarak adlandırılan ekonomi politikaları izledi. Abe, Japonya’nın ABD ile olan güvenlik ittifakını desteklemek ve Japonya’nın denizaşırı ülkelerdeki profilini yükseltmek için çaba sarfetti. Abe yönetimi 2014 yılında Japonya’ya herhangi bir saldırı olmadan müttefikleri savunmak için toplu meşru müdafaa kullanımına izin vermek için Anayasa’da değişiklikler gerçekleştirdi. Abe 2013 yılında Japonya’nın geçmiş militarizm sembolü olarak görülen Tokyo’nun Yasukuni tapınağını ziyaret etti. Bu ziyaretin ardından Çin ve Güney Kore’den tepki aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here