F-16 Block-70 Tedarikinde Büyük Adım: Onay Mektubu İmzalandı

0
21

ABD Büyükelçiliği’nin resmi X hesabından yapılan açıklamada, F-16 Block 70 savaş uçaklarının tedarikine yönelik onay mektubunun imzalandığı ve tedarik sürecinde büyük bir adım atıldığı duyuruldu.

ABD Büyükelçisi Jeffry L. Flake, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Türkiye’nin son nesil F-16 Blok 70 savaş uçaklarını alması ve mevcut F-16 filosunu modernize etmesi konusunda bugün ileriye dönük önemli bir adım atıldı. Bu, ABD’nin ulusal güvenliği, Türkiye’nin ulusal güvenliği ve NATO’nun birlikte çalışabilirliği açısından iyi bir adım. Yoğun çalışmalarından dolayı Türkiye Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı’na ve Dış İşleri Bakanlığı’na teşekkürler.”

ABD Dışişleri Bakanlığı Politika ve Askeri İşler Bürosu (PM), X hesabından yaptığı paylaşımda, “ABD, Türkiye’nin, sadece en yakın müttefiklere ve ortaklara temin edilen, şimdiye kadar üretilmiş en ileri yeni F-16 Blok 70 savaş uçaklarını satın alması konusunda bugün ileriye dönük önemli bir adım atıldığını açıklamaktan gurur duymaktadır. Bu, ABD’nin Türkiye ile tesis ettiği güvenlik ortaklığına olan sarsılmaz bağlılığının en son örneklerinden yalnızca biri,” ifadelerine yer verdi.

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları ise ABD’den alınacak F-16 uçaklarının tedarik ve modernizasyonunu kapsayan programdaki son gelişmeler hakkında şunları söyledi: “Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın ihtiyaçları doğrultusunda satın alınacak F-16 Blok-70 ve modernizasyon kitleri ile diğer malzeme, mühimmat ve teçhizatın tedarik süreci daha önce açıkladığımız takvime uygun olarak olumlu şekilde devam etmektedir.”

ABD Dışişleri Bakanlığı, Yabancı Askeri Satışlar (FMS) kanalı ile Türkiye’ye 23 milyar dolar tahmini maliyet ile 40 yeni F-16V ve 79 modernizasyon kiti satışını onaylamıştı. Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı (DSCA), bu olası satışı Kongre’ye bildiren gerekli sertifikayı 26 Ocak 2024 tarihinde vermişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here