Boeing’in Starliner Misyonu Başarıyla Uluslararası Uzay İstasyonu’na Kenetlendi

0
24

Boeing’in Starliner misyonu, Uluslararası Uzay İstasyonu’na güvenli bir şekilde kenetlendi. Uzay aracının mürettebatı NASA astronotları Butch Wilmore ve Suni Williams, yörüngedeki laboratuvara kenetlenmeden önce karşılaştıkları sorunların üstesinden geldikten sonra istasyona ulaştı.

Astronotlar, uzay istasyonuna ilk kez bir Boeing Starliner uzay aracıyla ulaşmış oldular. Kenetlenme, yerel saatle öğleden sonra 1:34’te gerçekleşti. Starliner ile uzay istasyonunun bağlantısını daha sağlam hale getirmek için gerekli adımlar atıldı ve kenetlenme yaklaşık 20 dakika sonra tamamlandı.

Mürettebat, istasyona idrarı işleyerek içme suyuna dönüştüren ve çok ihtiyaç duyulan yedek bir pompa getirdi. NASA’nın Uluslararası Uzay İstasyonu Ofisi’nde sistem mühendisliği ve entegrasyon müdürü olan Jeff Arend, istasyon mürettebatının yeni pompayı yarın yerine yerleştirmeye çalışacağını söyledi.

NASA, Boeing’in Starliner uzay aracının yolculuğu sırasında helyum sızıntısı ve geçici bir itici kaybı yaşadığını belirtti. Uzay istasyonuna yaklaşmalarının son saatinde Starliner mürettebatı, manuel uçuş kontrol kabiliyetinin planlı bir testi olarak uzay aracını manuel olarak kullanmaya başladı. Hizmet modülündeki reaksiyon kontrol sistemi iticilerinden beşi arızalandı, ancak astronotlar sıcak ateşleme testleri yaptıktan sonra iticilerden dördünü tekrar çalıştırmayı başardı.

Küçük iticiler, uzay aracı uzay istasyonuna yaklaştıkça kullanılır, böylece yörüngede daha ince ayarlı değişiklikler yapabilir. Starliner’ın Dünya’ya dönmeyecek olan servis modülünde ve alt kısmında bu türden toplam 28 itici bulunmaktadır.

NASA’nın Ticari Mürettebat Programı yöneticisi Steve Stich, “İticileri neden kaybettiğimizi tam olarak anlamış değiliz” dedi. “Yazılım, o iticiyle ilgili hoşuna gitmeyen bir şey görüyor – belki biraz daha az itiş gücü ya da itiş gücü artış oranı tam olarak yazılımın aradığı şekilde gerçekleşmiyor. Yazılım, ‘Artık o iticiyi kullanmayacağım’ diyor ve devre dışı bırakıyor” ifadelerini kullandı.

Starliner yolculuğunda başka bir sorunla daha karşılaştı: helyum sızıntıları.

Uzay ajansı, Çarşamba günü geç saatlerde eskiden Twitter olarak bilinen X’te yaptığı bir paylaşımda, araçta iki helyum sızıntısı daha tespit edildiğini söyledi. Helyum sızıntılarından biri fırlatmadan önce tespit edilmiş ve kabul edilebilir olarak değerlendirilmişti.

Boeing’e göre “Helyum, uzay aracı itici sistemlerinde iticilerin ateşlenmesini sağlamak için kullanılır ve yanıcı ya da zehirli değildir.”

NASA’nın canlı yayınına göre, Perşembe sabahı itibariyle üç sızıntıdan ikisi düzeltildi. Program yöneticisi Steve Stich, dördüncü bir küçük sızıntının da daha sonra keşfedildiğini söyledi. Yayına göre, görev yöneticileri uzay istasyonuyla buluşma ve kenetlenme işlemine “devam” kararı aldı çünkü sızıntıların kenetlenmeyi etkilemesi beklenmiyordu.

NASA Yöneticisi Bill Nelson, Mayıs ayında düzenlediği basın toplantısında bu uçuşun ABD tarihinde mürettebatlı bir uzay aracıyla yapılan altıncı yolculuk olduğunu belirtti. Nelson, “Merkür ile başladı, sonra Gemini, sonra Apollo, uzay mekiği, sonra (SpaceX’in) Dragon’u – ve şimdi de Starliner” dedi.

Çarşamba günkü fırlatmadan hemen sonra NASA yetkilileri, Williams ve Wilmore’un istasyonda biraz daha uzun süre kalabileceklerini belirttiler. Olası en erken iniş tarihi 14 Haziran olarak açıklandı.

Atış Öncesi Yaşanan Problemler

Bir dizi sorun, 6 Mayıs ve 1 Haziran’daki mürettebatlı fırlatma denemelerinin iptal edilmesine neden olmuştu.

Mühendisler, 6 Mayıs’taki fırlatma denemesinden iki saat önce, Boeing ve Lockheed Martin’in ortak girişimi olan United Launch Alliance tarafından üretilen Atlas V roketinin ikinci kademesinde ve üst kısmında bir valf sorunu tespit ettiler. Roket ve uzay aracında görev alan tüm personel, test ve onarım için fırlatma rampasından geri çekildi.

Ekipler ayrıca uzay aracı hizmet modülündeki küçük bir helyum sızıntısı ve tahrik sistemindeki bir “tasarım açığı” üzerinde de çalıştılar.

Starliner’ın Cumartesi öğleden sonra kalkışına sadece 3 dakika 50 saniye kalmıştı ki, yer fırlatma sıralayıcısı ya da roketi fırlatan bilgisayar tarafından fırlatma otomatik olarak iptal edildi. United Launch Alliance teknisyenleri ve mühendisleri, hafta sonu boyunca fırlatma rampasının tabanındaki bir sığınakta bulunan üç büyük bilgisayarı inceleyerek yer destek ekipmanını değerlendirdi. Her bilgisayar aynı özelliklere sahipti ve mürettebatlı görevlerin güvenli bir şekilde fırlatılmasını sağlamak için üç yedekli kurulmuştu. Mühendisler, Cumartesi günkü fırlatma girişimini durduran sorunu, bilgisayarlardan birinde bulunan ve önemli geri sayım olaylarından sorumlu bilgisayar kartlarına güç sağlayan tek bir yer güç kaynağında tespit etti. Bilgisayarı söküp yerine yedek bir bilgisayar taktılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here