Meteksan’ın Hasar Kontrol Simülatörü Endonezya’da Kullanılmaya Başlandı

0
20

Endonezya Deniz Kuvvetleri (TNI AL), Türk savunma şirketi Meteksan’dan tedarik ettiği hasar kontrol simülatörünü (DCSIM) envanterine kattı.

Türkiye’nin Endonezya Büyükelçisi tarafından sosyal medyada yapılan duyuruda, “İkili ilişkileri güçlendiren Türk savunma sanayii ürünleri dost ülkede. @MeteksanSavunma’nın Endonezya Deniz Kuvvetleri için imal ettiği “Damage Control Simulator” envantere girdi ve kullanılmaya başlandı. Milli sanayi şirketimizi kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

Bu tedarikle Endonezya, Meteksan’ın simülatörlerini kullanan beşinci ülke oldu. DCSIM simülatörü kullanan diğer ülkeler arasında Türkiye, Güney Kore, Katar ve Umman bulunuyor. Ayrıca, Türk Deniz Kuvvetleri, savaş gemilerindeki ilgili personeli eğitmek için Yangınla Mücadele Simülatörünü kullanıyor.

Yara savunma yeteneği, denize hazır olma durumunun bir parçası olarak teknenin bütünlüğünü, dengesini ve manevra kabiliyetini korur. Bu yeteneklere sahip olabilmenin en önemli unsuru ise personele istenen standartlara uygun yara savunma eğitimi sunmak için gerçekçi bir eğitim ortamı sağlamaktır.

Simülatörümüz, gerçeğe yakın eğitim platformu ile dayanıklı, bakımı ve idamesi kolay, modern teknoloji tasarımıyla, zorluk seviyesi ayarlanabilir, otomasyon kontrollü ve tam güvenli eğitim imkânı sağlar. Gemi personeline yara savunmaya hazır olma açısından uluslararası standartlara ve denizcilik standartlarına uygun eğitimler geliştirme ve uygulama ortamı sunar.

Sistemin önemli özelliklerinden biri yuvarlanma etkisidir. Hasar Kontrol Simülatörü, deniz etkisini simüle etmek için hidrolik ayakları ile 20 dereceye kadar yuvarlanabilmektedir. Deniz ortamında yalpa benzetimi için hidrolik sistem vasıtasıyla her iki yöne de 15-20 derece salınım yapabilmektedir. Kısıtlı görüş ve farklı deniz durumlarında serbest su yüzeylerini simüle eden, hareketli ve sulu kompartıman şartlarında, gerçek kısıtlamalar altında eğitim imkanı sunmaktadır. Su alan teknelerde gerçekçi durum uygulamaları için 140 cm’ye kadar yükselen su içinde eğitim verilmektedir. Sulu eğitim mahallerinde bulunan flanş benzetimi ile alçak ve yüksek basınçlı su ile eğitim uygulamaları yapılmaktadır.

DCSIM, gerçekçi eğitim yöntemleri ve ortamı ile bakım personelinin gerçek hasarlarda daha etkin ve etkili müdahale edebilmeleri için en üst düzeyde hazır olmalarını sağlar. DCSIM, hatalara ve arızalara karşı dayanıklı, modern teknoloji tasarımı ile zorluk seviyesi ayarlanabilir, otomasyon kontrollü ve tam güvenli eğitim imkanı sunar. Sistem, Uluslararası Emniyet ve Kaza Önleme Standart ve Talimatlarına uygun olarak geliştirilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here