Hollanda’da Denizaltı İhalesi Üzerine Fırtına Koptu: Hükümet İddiaları Reddediyor

0
29

Hollanda Savunma Bakanlığı (MoD), yerel basın organlarında çıkan iki ayrı haberde yer alan, yeni denizaltılar ihalesini alan Fransız Naval Group’a şartların hafifletildiği, denizaltı alımında usulsüzlük yapıldığı ve ABD’nin Hollanda ordusuna Tomahawk füzeleri satmakta tereddüt ettiği iddialarını reddetti.

İki konu Lahey’de büyük şaşkınlık yarattı ve milletvekilleri beş saat süren bir oturumda bu konuları ele almak üzere bir araya geldi.

Hollanda Savunma Bakanı Christophe Van der Maat, Cuma günü Temsilciler Meclisi’ne gönderdiği mektupta, Hollanda gazetesi de Volkskrant’ın Hollanda’nın Denizaltı Yeteneği Yenileme Programı (VOZBT) için ihaleyi kazanan Fransız Naval Group’un mali gözetim şartlarının hükümet tarafından gizlice değiştirildiği yönündeki haberinin olayları “yanlış” yansıttığını belirtti.

Yeni denizaltı ihalesi için Mart ayında, Naval Group’un Barracuda denizaltısının yeni konvansiyonel motorlu Blacksword varyantı, İsveç’in A26 Blekinge Sınıfı’na dayanan Saab Kockums Seferi Denizaltısı C718 ve Almanya’nın ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS)’den Sınıf 212CD E’nin katıldığı ihaleyi Hollanda hükümeti, Walrus sınıfı denizaltılarını yenileme programı kapsamında gelecekteki denizaltılarını inşa etmesi için Fransız gemi üreticisi Naval Group’u “geçici olarak seçtiğini” duyurmuştu. Naval Group’a verilen ön ihale kararının Hollanda Temsilciler Meclisi tarafından onaylanmasının ardından sözleşmenin imzalanması bekleniyordu.

TKMS, ön ihalenin açıklanmasından sonra seçim kararına itiraz etti. Saab ise karara itiraz etmek için yasal yollara başvurmadı; şirket sözcüsü, “Dosya Hollanda Parlamentosunda tartışılmalı ve karara bağlanmalıdır” dedi.

Naval Group, Hollanda’da parlamento süreci devam ederken, sıkı bir seçim sürecinin ardından Hollanda Savunma Bakanlığı tarafından Hollanda Denizaltı Yeteneği projesi için seçilmiş olmaktan gurur duyduklarını belirtti. Naval Group açıklamasında, “Hollanda Savunma Bakanlığı’nın sürecine duyduğumuz güvenle bir sonraki adımları sabırsızlıkla bekliyoruz.” dedi.

Naval Group’un seçimi sırasında, dört yeni denizaltının kesin maliyeti Lahey tarafından açıklanmamıştı; ancak milletvekilleriyle paylaşılan bir mektupta, 2039 yılına kadar inşaat ve diğer maliyetler için 5,6 milyar Avro (6,1 milyar Dolar) tutarında bir “yatırım bütçesi” detaylandırılmıştı.

Mektupta yer alan parlamento tartışmasının konusu olan ikinci madde, Telgraf’ta yer alan ve ABD hükümetinin Tomahawk uzun menzilli füzelerini yeni denizaltılara entegre etmekte tereddüt ettiği haberidir. Makalede, bunun rekabetçi çıkarlarına aykırı olduğu ve entegrasyonun yüksek maliyetli olduğu belirtiliyor.

Füze entegrasyonundaki zorluklara ilişkin diğer endişeleri de reddeden mektupta, Hollanda’nın “yeni denizaltıların seyir füzesi ile donatılamaması riskinin olduğunu gösteren bir bilgiye sahip olmadığı” da belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here