TÜRKSAT 6A Uydusu Fırlatılmak Üzere ABD’ye Gönderiliyor

0
22

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, TUSAŞ’ın Kahramankazan’daki tesislerinde düzenlenen törende, Türkiye’nin yüksek yerlilik oranına sahip ilk haberleşme uydusu olan TÜRKSAT 6A’nın fırlatılması öncesi açıklamalarda bulundu.

Uraloğlu, TÜRKSAT 6A uydusunun yüzde 90 yerlilik oranına sahip olduğunu vurguladı. “1994 yılında TÜRKSAT 1B uydusuyla başlayıp bugün TÜRKSAT 6A uydusuyla taçlanan bir süreçten bahsediyoruz. Türkiye, 6A uydusunu Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, TÜBİTAK Uzay, ASELSAN, TUSAŞ ve savunma sanayimizin işbirliğiyle ortaya çıkardık,” ifadelerini kullandı.

Bakan Uraloğlu, TÜRKSAT 6A’nın ana parçasının Antonov kargo uçağıyla ABD’nin Florida eyaletindeki SpaceX’in fırlatma tesislerine taşınacağını belirtti. “Temmuz ayının ikinci haftasında, hava şartlarına bağlı olarak bir haftalık zaman diliminde yörüngesine fırlatılacak. 42 dereceye oturacak ve 35,786 kilometre uzaklıkta olacak. Bu yıl sonu itibarıyla hizmete almayı öngörüyoruz,” dedi.

TÜRKSAT 6A’nın yeni kapsama alanları elde edeceğini belirten Uraloğlu, “5 milyar nüfusu kapsayacağız, bu da dünya nüfusunun yüzde 65’ine tekabül ediyor. Hizmet satarak 250 milyon dolara üretilmiş olan uydumuzun geri dönüşüyle ilgili de bir süreci yakalamış olacağız,” diye konuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, TÜRKSAT 6A projesiyle elde edilen teknolojik yetkinliklerin, Türkiye’nin uydu teknolojisinde önemli bir kilometre taşı olduğunu belirtti. “2000’li yılların başından itibaren, BİLSAT, RASAT ve GÖKTÜRK uydularıyla elde ettiğimiz gözlem uydusu üretme kabiliyetini, TÜRKSAT 6A ile daha yüksek irtifada, daha uzun süre görev yapan haberleşme uydularının üretiminde kullandık,” dedi.

Kacır, TÜRKSAT 6A ile Türkiye’nin kendi haberleşme uydusunu üretebilen 11 ülkeden biri olacağını vurguladı. “Uydu teknolojilerinde bugüne kadar elde ettiğimiz AR-GE ve üretim kabiliyetimizi ticarileştireceğiz. Milli uydu markamızı oluşturacağız,” ifadelerini kullandı.

Kacır, Milli Uzay Programı kapsamında belirlenen hedeflere ulaşmak için çalışmaların devam edeceğini belirtti. “Ay Programımız kapsamında, milli imkanlarla geliştirdiğimiz EİS sistemine sahip uzay aracıyla Ay’a erişeceğiz. Uzay bilimi ve teknolojilerinde insan kaynağımıza yatırım yapmaya devam edeceğiz,” dedi.

TÜRKSAT 6A uydusunun fırlatılması, Türkiye’nin uzay teknolojilerinde önemli bir adım olarak görülüyor. Uydunun fırlatma sürecinin başarıyla tamamlanması, Türkiye’nin uzay çalışmalarında daha ileriye gitmesini sağlayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here