MURATREİS Denizaltısı Yüzer Havuza Alındı

0
19

Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda inşa, donatım ve test faaliyetleri devam eden altı adet denizaltının üçüncüsü olan MURATREİS’in, denizaltı inşa holünden yüzer havuza çekim faaliyeti 7 Haziran 2024 tarihinde gerçekleştirildi.

Bakanlığın X platformundan yaptığı paylaşımda, “Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda inşa, donatım ve test faaliyetleri devam eden altı adet denizaltının üçüncüsü olan MURATREİS’in, denizaltı inşa holünden yüzer havuza çekim faaliyeti 7 Haziran 2024 tarihinde gerçekleştirildi.” ifadeleri yer aldı.

Proje kapsamında inşa faaliyetlerine devam edilen diğer beş denizaltı ise 2027’ye kadar her yıl bir denizaltı hizmete girecek şekilde planlanmaktadır. İlk denizaltı TCG PİRİREİS’in (S-330) ardından sırasıyla TCG HIZIRREİS (S-331), TCG MURATREİS (S-332), TCG AYDINREİS (S-333), TGC SEYDİALİREİS (S-334) ve TCG SELMANREİS (S-335) takip edecektir.

Yeni Tip Denizaltı Projesi (Reis Sınıfı) kapsamında, Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda inşa edilen ilk denizaltı PİRİREİS, Fabrika Kabul (FAT), Liman Kabul (HAT) ve Deniz Kabul (SAT) testlerinin tamamlanmasının ardından bu yıl envantere alınması planlanmaktadır.

Yeni tip denizaltı projesinin ikinci gemisi HIZIRREİS, 25 Mayıs 2023 tarihinde Gölcük Tersanesi’nde denize indirilmiştir.

Proje kapsamında ASELSAN, HAVELSAN, STM, Gürdesan, Sirena Marine, Arıtaş, MİLSOFT, AYESAŞ, Koç Bilgi Savunma, İ-Marine gibi birçok özel sektör firmasının denizaltı platformuna ve su altı teknolojisine yönelik tasarımlarını ve üretimlerini gerçekleştirdikleri ürünler kullanılmaktadır.

OMTAS TANKSAVAR ARACI, DROPS KONTEYNER TAŞIYICI ARAÇ VE BAZNA MİNİ DRON TESLİMATI

Basın ve Halka İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk tarafından gerçekleştirilen toplantıda, yerli ve millî savunma sanayi ürünlerimizle Türk Silahlı Kuvvetleri’nin imkân ve kabiliyetlerinin artırılmasına yönelik faaliyetlere de devam edildiği belirtildi.

Bu kapsamda, “Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na; muhtelif miktarda OMTAS Kuleli Zırhlı Tanksavar Aracı, DROPS Tekerlekli Konteyner Taşıyıcı Aracı ile BAZNA Mühimmatlı Mini Dron’un muayene ve kabul faaliyetleri tamamlanmıştır.” denildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here